Ses ve performans sanatı: Güncel sanatta disiplinlerarası etkileşim
Sound and performance art: Interdisciplinary interaction in contemporary art
  1. Tez No: 973628
  2. Yazar: MELODİ DİLAN GÜLBABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERALP OSMAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, güncel sanatın disiplinlerarası yapısı içinde sesin bir ifade biçimi olarak nasıl konumlandığını ve“ses performansı”olarak adlandırılan, henüz terminolojik açıdan yerleşmemiş bir sanat pratiğini incelemektedir. Sound art başlığı altında değerlendirilen ses performansı, sesin canlı olarak üretildiği, mekânla, bedenle ve izleyiciyle eşzamanlı bir etkileşim içinde gerçekleşen bir üretim biçimidir. Bu bağlamda çalışma, ses performansının müzikten hangi yönleriyle ayrıştığını, performans sanatına nasıl yaklaştığını ve güncel sanat pratikleri içerisindeki özgün konumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada sesin birincil malzeme olarak kullanılması, performansın canlılık niteliği, sanatçının bedeninin ses üretim sürecine katılımı, mekânsal dinamiklerle kurulan etkileşim ve izleyicinin pasif bir izleyiciden aktif bir katılımcıya dönüşümü detaylı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca ses performansının kavramsal yönü, bir anlatı kurabilmesi ve zamanla kurduğu deneyimsel ilişki üzerinden bir bağlama oturtulmuştur. Bu yönleriyle ses performansı, yalnızca işitsel bir deneyim değil, aynı zamanda estetik-politik bir düşünme pratiği olarak değerlendirilmekte; sesin sanatsal malzeme olarak güncel sanattaki konumunu sorgulayan çok katmanlı bir alan olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how sound is positioned as a mode of expression within the interdisciplinary framework of contemporary art and explores a relatively undefined practice referred to as“sound performance.”Evaluated under the broader category of sound art, sound performance involves the live production of sound in a process that unfolds through simultaneous interaction with space, the body, and the audience. Accordingly, this research aims to distinguish sound performance from music, clarify its relation to performance art, and articulate its unique position within current artistic practices. The study addresses key aspects such as the use of sound as a primary material, the liveness of the performance, the artist's bodily engagement in sound production, spatial interaction, and the transformation of the audience from passive observers to active participants. Additionally, the conceptual dimension of sound performance is discussed in terms of its narrative potential and its experiential relationship to time, situating it within a framework. In this context, sound performance is not merely an auditory experience but is approached as an aesthetic-political mode of thinking—offering a multilayered domain that challenges the position of sound as a contemporary artistic material.