Kurumsal kimlik oluşumunda güncel tasarım anlayışı; türkiye iş kurumu kurumsal iç mekânlar projesi incelemesi
Current design approach in corporate identity formation; turkish employment agency corporate interior spaces project study
  1. Tez No: 973670
  2. Yazar: PINAR KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Kurumsal imajlarla desteklenmiş iyi bir kurumsal kimlik oluşturma olgusu, sadece rekabetin yoğun olduğu özel firmalarda değil, aynı zamanda kamu hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda da giderek önem kazanmaktadır. Günümüzde çok geniş bir hedef kitlesi olan istihdam hizmetlerinde de, imajın önemi fark edilmiştir. Kurumsal kimlik oluşumuna yönelik yaklaşımlarda güncel tasarım anlayışı; Türkiye İş Kurumu Kurumsal Mekânlar Projesi İncelemesi'ni konu alan bu tezde Türkiye İş Kurumu'nun danışanları ve çalışanları üzerindeki imajının belirlenmesi amacıyla merkeze ve çeşitli illere ait saha araştırması yapılmıştır. Araştırma gözlem ve görüşme metotlarıyla da desteklenmiştir. Bu çalışmayla Türkiye İş Kurumu'nun varolan imajını ortaya koyarak hedef kitleleri üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde“Kurumsal İmaj ve Kurumsal Kimlik”kavramları hakkında genel bilgiler ilgili literatürün taranması ile elde edilmiştir. 2. Bölümde, kurumsal kimlik oluşturmanın kapsamlı bir süreç olduğu, oluşturulan kurumsal kimlik öğelerinin zamana ve değişen koşullara ayak uydurabilmesi gerektiği düşünüldüğünde, çağdaş yaklaşımlar ışığında sürecin başından sonuna kadar uygulanmasının önemine vurgu yapılmıştır. Kamu binalarında uygulanan çağdaş yaklaşımlara değinilerek örneklem belirlenmiştir. 3. Bölümde örnek kurum olarak seçilen Türkiye İş Kurumu'nu yakından tanımaya yönelik üst belge, mevzuat incelemeleri, uzman görüşmelerine yer verilmiş ve alan çalışması yapılmıştır. Bu nedenle İŞKUR'da yürütülen işler ve fiziki koşullardan bahsedilmiştir. Ayrıca kurumun çalışma ortamının daha verimli olması, birimler arası standardizasyon sağlanması ve kurum imajını yansıtacak örnek çalışma sunulması amacıyla kurumsal mekanlar projesi oluşturma sürecinden bahsedilmiştir. Kurumsal kimlik iyileştirme sürecinin hızının arttırılabilmesi, kurumda daha verimli bir çalışma ortamı oluşturması, standardizasyon ve kurumsal imajı yansıtacak örnek uygulamaların kapsamının genişletilmesi adına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of establishing a strong corporate identity supported by corporate images has been gaining increasing importance not only in private companies operating in highly competitive environments but also in public institutions and organizations providing public services. Today, the significance of image has also been recognized in the field of employment services, which addresses a very broad target audience. Within the framework of contemporary design approaches to the formation of corporate identity, this thesis focuses on the analysis of the Turkish Employment Agency (İŞKUR) Corporate Spaces Project. To determine the institution's image among both its clients and employees, field research was conducted in the central office and various provincial branches. The research was further supported through observation and interview methods. The study aims to reveal İŞKUR's existing image and to identify its effects on target audiences. In the first chapter, general information regarding the concepts of“Corporate Image”and“Corporate Identity”was obtained through a review of the relevant literature. In the second chapter, emphasis was placed on the importance of implementing the process of creating a corporate identity comprehensively and continuously in light of contemporary approaches, given that corporate identity elements must adapt to time and changing conditions. Contemporary approaches applied in public buildings were also discussed, and the sample framework was defined accordingly. In the third chapter, the selected case study, İŞKUR, was examined in greater depth through analysis of key policy documents and legislation, expert opinions, and field research. Accordingly, the study discusses the tasks carried out at İŞKUR and the institution's physical conditions. Furthermore, the process of developing the Corporate Spaces Project is addressed, with the aim of creating a more efficient working environment, ensuring standardization among units, and presenting an exemplary practice that reflects the institution's image. Finally, several recommendations are made to accelerate the process of improving corporate identity, enhance institutional efficiency, establish standardization, and expand the scope of exemplary practices that represent İŞKUR's corporate image.