Geçimlik ekonomi ile metalaşma arasında hayvansal ürün üretimi: Kırıkkale örneği
Animal product production between subsistence economy and coomodifacation: The case of Kırıkkale
- Tez No: 973700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ZORLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde özellikle kırsal yaşamla ilişkilendirilen ve genel olarak geçimlik olarak tarım, küresel kapitalist üretim tarzı süreçlerinden etkilenmiştir Köylülüğün bir anlamda küçük üreticiliğin yerini kapitalist işletmelere bırakacağı varsayılmıştır. Buna karşın Türk tarımı her ne kadar kapitalist süreçlerden etkilense de geçimlik tarım ekonomisini korumuştur. Bu çalışma İktisat Sosyolojisi bağlamında yapılmış bir araştırma olup konusunu Kırıkkale ili kırsal ekonomi hayvancılık faaliyetleri oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı üreticilerin mevcut durumlarını, sorunlarını, beklentilerini, motivasyonlarını, geleceğe yönelik düşüncelerini anlamaya çalışmak ve Kırıkkale hayvancılık ekonomisinin metalaşma ve geçimlik ekonomi arsındaki konumunu belirlemektir. Bu amaçla ihtiyaç ekonomisi ve metalaşma üzerinden teorik tartışma yapılmıştır. Bu bağlamda araştırma için Max Weber'in okios analizi çerçevesinde kırsal hane ekonomisi kavramı tercih edilmiştir. Saha çalışması olarak üreticilerin sosyo-demografik ve ekonomik nitelikleri anket ve mülakat tekniği uygulanarak tespit edilmiştir. Kartopu örneklem tekniği ile 225 anket yapılmış ve anket sırasında kabul eden üreticilerle 20 mülakat yapılmıştır. Araştırmanın nicel bulguları frekans tabloları verilmiş ve hipotezler ki-kare analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre örneklem grubu metalaşmış ve pazara dönük üretimden ziyade bir hayatta kalma stratejisi olarak geçimlik üretim yapmaktadır. Bununla beraber yapılan geçimlik ekonominin pazar ile bağlantıları vardır. Bir noktada saf geçimlik ekonomiden ayrılmaktadır. Araştırma bulgularına göre Kırıkkale kırsalındaki hayvancılık faaliyeti metalaşma ve geçim arasında melez bir yapı göstererek bir“oikos”türü olarak nitelendirebileceğimiz“kırsal hane ekonomisi”şeklinde devam etmektedir. Araştırmada hayvancılığın temel sorunları olarak girdi fiyatlarının yüksekliği, işgücü sorunu, devlet desteklerinin yetersiz ve verimsiz olması, mera alanlarının yetersizliği, kredi sorunu, hayvan bakım ve sağlığı hizmetlerinin maliyetinin yüksek olması, piyasa istikrasızlığı, et ve hayvansal ürün fiyatlarının düşüklüğü ve pazar sorunları dikkat çekmektedir. Araştırmaya göre sorunlarına rağmen Kırıkkale'de hayvancılık geçim ve hane ihtiyaçlarının karşılanması şeklinde devam etmekte ve kırsal alanda sosyo-ekonomik işlev görmektedir. Buna karşın üreticilerin özellikle gençlerin hayvancılığa bakış açıları ve devamı konusunda gelecek beklentileri olumlu değildir.
Özet (Çeviri)
In our country, subsistence agriculture, particularly associated with rural life and generally understood as a form of production, has been affected by the processes of the global capitalist mode of production. It was assumed that peasantry would, in a sense, give way to smallholder farming in favor of capitalist enterprises. In contrast, Turkish agriculture, despite being influenced by capitalist processes, has maintained its subsistence farming economy. This study, conducted within the context of Economic Sociology, focuses on the rural economy and livestock farming activities in Kırıkkale province. The research aims to understand the current situation, problems, expectations, motivations, and future perspectives of producers and to determine the position of Kırıkkale's livestock economy between commodification and subsistence economies. For this purpose, a theoretical discussion is conducted on the basis of a need economy and commodification. In this context, the concept of a rural household economy was chosen for the research, based on Max Weber's okios analysis. The socio-demographic and economic characteristics of producers were determined through survey and interview techniques. 225 surveys were conducted using the snowball sampling technique, and 20 interviews were conducted with producers who agreed to participate in the survey. The quantitative findings of the study are presented in frequency tables, and the hypotheses are analyzed using chi-square analysis. According to the research findings, the sample group engages in subsistence production as a survival strategy rather than commoditized and market-oriented production. However, this subsistence economy has market connections. It differs from a pure subsistence economy at one point. According to the research findings, livestock farming in rural Kırıkkale exhibits a hybrid structure between commodification and subsistence, continuing as a“rural household economy,”which we can characterize as an“oikos”type. The research highlights the main problems of livestock farming: high input prices, labor shortages, inadequate and inefficient government support, insufficient pastureland, credit shortages, the high cost of animal care and health services, market instability, low prices for meat and animal products, and market problems. According to the research, despite these problems, livestock farming in Kırıkkale continues to meet subsistence and household needs, serving a socio-economic function in rural areas. On the other hand, the perspectives of producers, especially young people, on animal husbandry and their future expectations are not positive.