İşbirlikli grupların cinsiyet kompozisyonunun öğrencilerin başarı, motivasyon ve sosyal becerilerine etkisi
The effect of gender composition of cooperative groups on students' achievement, motivation, and social skills
  1. Tez No: 973699
  2. Yazar: GAMZE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenmede çoğunlukla kız, çoğunlukla erkek ve eşit oranlı cinsiyet grup kompozisyonlarının 6. sınıf öğrencilerinin Elektriğin İletimi/Fiziksel Olaylar ünitesindeki akademik başarılarına, sosyal becerilerine yönelik algılarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Adana'da bir ortaokulda eğitim gören 6.sınıf düzeyinde 78 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kontrol grubu bulunmayıp üç tane deney grubu vardır. Üç deney grubuna da Elektriğin İletimi ünitesi, işbirlikli öğrenme yöntemine uygun olacak şekilde uygulanmış ve öğrenciler verilen deney föyleri doğrultusunda deneylerini yaparak föyleri doldurmuşlardır. Çalışmaya ait veriler, Elektriğin İletimi/Fiziksel Olaylar Ünitesi Başarı Testi (EİBT), Öğrenmede Güdüsüsel Stratejiler Anketi (ÖGSÖ) ve Sosyal Beceri Ölçeği (SBÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Bu ölçeklerin hepsi 3 deney grubuna da uygulamadan önce ön test, uygulamadan sonra son test olacak şekilde uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde ANOVA kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, cinsiyet grup kompozisyonlarının (çoğunlukla kız, çoğunlukla erkek ve eşit oranlı) akademik başarı, motivasyon ve sosyal beceri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of mostly girls, mostly boys and equal gender group compositions on achievement, perceptions of social skills, and motivation of 6th grade students in the unit of“Conduction of Electricity/Physical Events”in cooperative learning.The study was conducted with 78 6th-grade students studying at a middle school in Adana in the spring semester of the 2023-2024 academic year. There was no control group in the study, and there were three experimental groups. The unit“Conduction of Electricity/Physical Events”was administered to all three experimental groups in accordance with the cooperative learning method, and the students completed their experiments in accordance with the provided experiment sheets.The data of the study were obtained using the Conduction of Electricity/Physical Events Unit Achievement Test (EİBT), the Motivational Strategies in Learning Questionnaire (ÖGSÖ), and the Social Skills Scale (SBÖ). All of these scales were administered to all three experimental groups as a pre-test before implementation and a post-test after implementation. ANOVA was used in the analysis of the collected data.As a result of the study, it was found that gender group compositions (mostly girls, mostly boys, and equal ratios) did not have a significant effect on academic achievement, motivation, and social skills.