Target detection in multistatic radar networks
Multistatik radar ağlarında hedef tespiti
  1. Tez No: 973738
  2. Yazar: ANIL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Askerî teknolojideki gelişmeler, saçılma katsayısı azaltılmış hedeflerin mümkün hâle gelmesini sağlamış ve bu durum, geleneksel radar sistemleri için giderek daha büyük bir zorluk oluşturmaya başlamıştır. Daha önce geliştirilip sahaya sürülmüş olmasına rağmen, multistatik radar ağları bu zorlukların üstesinden gelebilmekte ve donanım ile işaret işleme alanındaki ilerlemeler sayesinde yeniden ilgi görmektedir. Bu ağlar, alıcı ve vericilerden oluşan uzamsal olarak dağılmış düğümleri sayesinde, düşük radar kesit alanına sahip hedeflerin tespitinde geleneksel monostatik radar sistemlerine kıyasla daha üstün bir performans sunar. Uzamsal çeşitlilik, hedefe göre düğümler arasında büyük mesafe gerektirir; bu sayede alıcılardaki yansımalar birbirinden bağımsız olur ve hedef hakkında farklı bilgi kaynakları elde edilir. Bu bağımsızlık, hedef tespiti için faz uyumlu entegrasyonu pratik olmaktan çıkarır ve ağ genelinde faz senkronizasyonu ihtiyacını ortadan kaldırır bu, özellikle geniş alanlara yayılmış multistatik radar ağları için, zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, faz senkronizasyonu gerektirmeyen faz uyumsuz entegrasyon ve ikili entegrasyon gibi teknikler, geniş alanlara yayılmış multistatik radar ağları için pratik önem taşımaktadır. Öte yandan, düğümlerin hedef tespiti ve parametre kestirimi için bir füzyon merkezine bilgi aktarması gereklidir; bu da iletişim yükünün optimize edilmesini önemli hâle getirir. Her bir alıcıdan yalnızca hedefin varlığına ilişkin ikili bir sonucun gönderildiği ikili entegrasyon, iletişim açısından en verimli yaklaşımdır; ancak çok kaba bilgiye sahiptir. Buna karşılık, faz uyumsuz entegrasyon daha fazla bilgi kullanır ve daha yüksek bir iletişim yükü gerektirir. Bu tez, farklı entegrasyon teknikleri ve düğüm konfigürasyonları altında, geniş alanlara yayılmış multistatik ağların performans ölçütlerini hem teorik olarak hem de benzetim yoluyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Advances in military technology have made possible targets with reduced back scattering coefficient, which is increasingly challenging for conventional radar systems. Although previously developed and deployed, multistatic radar networks can overcome these challenges and have gained renewed interest thanks to advances in hardware and signal processing. These networks offer superior detection performance for low-radar-cross-section targets compared to conventional monostatic radar systems, thanks to their spatially distributed nodes. Spatial diversity requires a wide separation between nodes relative to the target, ensuring that returns are independent across receivers and different sources of information about the target are available. This independence makes coherent integration for target detection impractical and eliminates the need for phase synchronization across the network, which may be challenging, especially for widely separated multistatic radar networks. As a result, techniques such as noncoherent integration and binary integration have practical importance for widely separated multistatic radar networks. On the other hand, nodes need to communicate with a fusion center for joint target detection and parameter estimation, thereby increasing the importance of optimizing communication demand. Binary integration, where only the binary result of target presence at each receiver is sent to the fusion center, is the most communication-efficient approach, but with very coarse of information. In contrast, noncoherent integration utilizes more information and requires more communication load. This thesis examines performance metrics both theoretically and through simulation, for widely separated multistatic networks under different integration techniques and different node configurations.