Arap dilinde Ziyadeli bâbların yapısal anlamları ve Kurʾân-ı Kerîm'den örnekler
The structural meanings of augmented verb forms (Ziyade Bablar) in the Arabic language and examples from the Qur'an
  1. Tez No: 973801
  2. Yazar: SİNAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Arap dili çok geniş bir dildir ve sarf, nahiv, belagat olarak üç ana bölümde incelenir. Yaptığımız bu çalışmada sarf ilminin bir bölümü olan ziyâdeli (mezîd) fiilleri ve yapısal anlamlarını (binâlarını) ele aldık. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır: Giriş bölümünde, tezin önemi, amacı, metodu, sınırlılıkları, kapsamı ve benzer çalışmalarla alakalı bilgiler verildi. Birinci bölümde, sarf ilminin sözlük ve terim anlamı verildi. Sarf ilmini öğrenmenin faydasından bahsedildi ve sarf ilminin doğuşuyla alakalı rivâyetler aktarıldı. Mücerred ve mezîd fiillerin tanımları yapıldı ve fiilleri bâblara doğru nakletmemizi sağlayan vezin ve mevzûn konusu örneklerle anlatıldı. İkinci bölümde, sülâsî ve rubâî mücerred bâblar, yapısal anlamları ve kullanım özellikleri anlatıldı ve Kurʾân-ı Kerîm'den örnekler verildi. Ziyâdeli (mezîd) bâblar, bir harf eklemeli, iki harf eklemeli ve üç harf eklemeli bâblar olarak anlatıldı. Bu bâbların yapısal anlamları incelendi ve Kurʾân-ı Kerîm'den örneklendirmeler yapıldı. Sonuç kısmında ise bölümlerle alakalı kısaca bilgiler verildi. Elde edilen bilgilerden çıkarılan neticeler aktarıldı.
Özet (Çeviri)
The Arabic language is a very broad language and is studied in three main sections: grammar, grammar, and rhetoric. In this study, we examined the mezid verbs, a part of the science of grammar, and their structural meanings (buildings). Our study consists of an introduction, two sections, and a conclusion: The introduction provides information on the importance, purpose, method, limitations, scope, and similar studies of the thesis. The first section provides the lexical and terminological meanings of the science of grammar. The benefits of learning the science of grammar are discussed, and narrations related to the emergence of the science of grammar are cited. The definitions of the mujarred and mezid verbs are given, and the concepts of meter and mevzun, which enable us to accurately convey verbs to the chapters, are explained with examples. The second section describes the mujarred and ruba'i mujarred chapters, their structural meanings, and their usage, and provides examples from the Quran. The additional (mezid) chapters were described as those with one letter addition, two letter addition, and three letter addition. The structural meanings of these chapters were examined, and examples from the Quran were provided. The conclusion provided brief information about the chapters. Conclusions drawn from the information obtained were presented.