Çocukluk çağı travması, psikolojik sağlamlık ve dissosiasyon belirti şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The relationship between childhood trauma, psychological resilience and dissociation symptom severity: The mediator role of psychological resilience
- Tez No: 973822
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında dissosiyasyon belirti şiddeti ile çocukluk çağı travmaları, psikolojik sağlamlık ve demografik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiş; bu ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü test edilmiştir. Araştırma genel toplum örnekleminde 18-65 yaş aralığında 469 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada dissosiyasyon belirti şiddeti cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken, 18-24 yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre; bekar grupta evli ve boşanmış gruplara göre ve lise mezunlarının lisans ve lisans üstü gruplarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Dissosiyasyon belirti şiddeti ile çocukluk çağı travmaları (ihmal ve istismar) arasında anlamlı olsa da düşük bir yordayıcı ilişki saptanmış ve bu ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünün olmadığı bulunmuştur. Dissosiyasyon belirti şiddetini yordayan ancak varyansın %20'sini açıklayan sadece iki değişkenli bir çoklu regresyon modeline ulaşılmıştır. Bu modele yaş değişkeni varyansın %13'ünü, çocukluk çağı travmaları ise varyansın %7'sini açıklayarak katkı sağlamıştır. Bulgular literatür ve araştırma koşulları doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships among dissociative symptom severity, childhood traumas, psychological resilience, and demographic variables, and tested the mediating role of psychological resilience within this relationship. The research was conducted on a general population sample of 469 participants aged between 18 and 65 years. Data were collected through the Personal Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire, the Dissociative Experiences Scale (DES), and the Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC). The findings indicated that dissociative symptom severity did not differ significantly by gender; however, it was found to be significantly higher among participants aged 18–24, single individuals, and those with a high school education compared to other groups. Although a significant but weak predictive relationship was observed between dissociative symptom severity and childhood traumas (neglect and abuse), psychological resilience did not have a mediating effect in this relationship. A multiple regression model with two predictors explaining 20% of the variance in dissociative symptom severity was established. Within this model, age accounted for 13% of the variance, while childhood traumas accounted for 7%. The findings were interpreted in light of the relevant literature and research conditions, and implications for clinical practice were discussed.