Kemik metastazı bulunan primer tümörlü hastaların dansitometrik ve metabolik analizi
Densitometric and metabolic analysis of patients with primary tumors and bone metastases
  1. Tez No: 973821
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kemik metastazı bulunan primer kanser türlerinin dansite değerleri ile metabolik parametreler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı'nda 01.01.2017-30.03.2025 tarihleri arasında herhangi bir nedenle Flor 18 floro-2-deoksi-D-glukoz Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (F-18 FDG PET/BT) görüntüleme yapılmış kemik metastazı olan primer tümörlü hastaların görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Birden fazla malignite veya kemik patolojisi olan hastalar, 18 yaşından küçük hastalar, 5mm'den küçük lezyonlar, eksik klinik veya görüntüleme verileri olan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma grubunu 150'si erkek, 93'ü kadın olmak üzere 30-99 yaş aralığında toplam 243 hasta oluşturdu. Metastatik lezyonların dansitometrik analizleri Picture Archiving and Communication System (PACS) üzerinden Sectra Workstation IDS7 programı ile değerlendirilmiş olup lezyon dansiteleri Hounsfield Unit (HU) cinsinden, Metabolik değerleri yani Maksimum Standart Uptake Değeri (SUVmax), Metabolik Tümör Volümü (MTV), Toplam Lezyon Glikolizi (TLG) değerleri Nükleer Tıp Anabilim dalında bulunan GE Healthcare: Andvanced Workstation Volume Share 7 programından ölçülmüştür. İstatistiksel yöntem olarak tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Ki-kare (χ²) testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Osteolitik, osteoblastik ve mikst tip lezyonların dansite ve metabolik değerleri arasında negatif korelasyon bulundu. Metastaz lokalizasyonunun ve primer kanser türlerinin aynı morfolojik tipteki metastazlarının dansite değerleri benzer aralıklarda olup; gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Kolorektal kanser ve Renal hücreli kanser metastazları en yüksek metabolik aktiviteye sahipken, prostat kanseri metastazları düşük SUVmax değerlerine rağmen en yüksek MTV değerine sahip grup olarak dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between density values and metabolic parameters of primary cancers with bone metastases. The images of patients with primary tumors and bone metastases, who underwent Fluorine-18 fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (F-18 FDG PET/CT) for any reason between 01/01/2017 and 30/03/2025 at the Department of Nuclear Medicine, Sivas Cumhuriyet University College Faculty of Medicine, were evaluated retrospectively. Patients with multiple malignancies or bone pathologies, patients younger than 18 years, lesions smaller than 5 mm, or cases with incomplete clinical or imaging data were excluded from the study. The study group consisted of 243 patients 150 men and 93 women, aged between 30 and 99 years. Densitometric analyses of metastatic lesions were performed on the Picture Archiving and Communication System (PACS) using the Sectra Workstation IDS7 program, and lesion densities were measured in Hounsfield Units (HU). Metabolic values, including maximum standardized uptake value (SUVmax), metabolic tumor volume (MTV), and total lesion glycolysis (TLG), were obtained from the GE Healthcare Advanced Workstation Volume Share 7 program at the Nuclear Medicine Department. One-way analysis of variance (ANOVA), Chi-square (χ²) test, and Pearson correlation analysis were used as statistical methods. The density and metabolic values of osteolytic, osteoblastic, and mixed-type lesions and their relationships were consistentwith the literuture. The densities of the same morphologictype from different primary cancers and metastatic sites were within similar ranges, and no significant difference was found between the groups. Colorectal cancer and renal cell cancer metastases had the highest metabolic activity, while prostate cancer metastases, were among the groups with the highest MTV values despite low SUVmax values