Marrubium vulgare L. bitkisinin in vitro antidiyabetik potansiyelinin araştırılması
Investigation of the in vitro antidiabetic potential of Marrubium vulgare L.
  1. Tez No: 973825
  2. Yazar: DİLEK GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI CAN AĞCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Hastalıkları, Halk Sağlığı, Internal diseases, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Marrubium vulgare L. Lamiaceae familyasına ait bir bitkidir. Geleneksel tıpta farklı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Marrubium vulgare bitkisinin su ve MeOH ekstrelerinin in vitro koşullarda 3T3-L1 yağ hücrelerinde antidiyabetik etkinliği araştırılmıştır. Folin Ciocalteu yöntemi ile toplam fenolik madde miktarı, alüminyum klorür kolorimetrik yöntemiyle toplam flavonoid miktarı hesaplanmıştır. Bitkinin toprak üstü metanollü ekstresinde daha yüksek toplam fenolik madde miktarı (38.60 mg ± 4.8 mg GAE/g) gözlemlenirken, bitkinin sulu ekstresinin (4.02 mg± 0.1mg KE/g) ise metanol ekstresine göre daha yüksek miktarda toplam flavonoid içerdiği görülmüştür. YBSK metodu uygulanması sonucu bitkinin sulu ve metanollü ekstrelerinde; sirinjik asit hem su (0.14 µg/mg ±0.05) hem de metanol (0.12 µg/mg ±0.05) bitki ekstresinde görülürken, kafeik asit (0.13 µg/mg ±0.05) yalnızca metanol ekstresinde görülmüştür. P-kumarik asit ve rutin bileşikleri her iki ekstre de tayin edilmiş olup; metanol ekstresinde su ekstresine kıyasla düşük miktarda da olsa ferulik asit ve klorojenik asit tayin edilmiştir (<0.10 µg/mg). MTT testi sonucunda IC₅₀ değerleri, M. vulgare'nin su ekstresi için 199.2 ± 9.9 µg/ml, metanol ekstresi için ise 268.3 ± 13.7 µg/ml olarak belirlenmiştir. Uygulanan canlı ölü hücre metodu sonucu bitkinin su ve MeOH ekstrelerinin 24 saat tedavisinden sonra canlı hücre oranı 3T3-L1 yağ hücrelerinde ciddi oranda düşüş görülmüştür (%34,90 ± 2.40 ve %39,96 ± 1.79). Oil red boyama sonrası ; sulu ekstre uygulanan hücrelerde lipit akümülasyonu %14.28 ± 2.30 oranında azalırken; metanol ekstresi uygulanan hücrelerde bu azalma %29.60 ± 3.12 olarak bulunmuştur Giemsa yöntemi sonrası; kontrol grubuna kıyasla su ekstresi uygulanan hücrelerde hücre çapı %25.74 ± 4.28 oranında azalırken, metanol ekstresi uygulanan grupta bu azalma %66.26 ± 4.63 çok daha belirgin bir düzeyde gerçekleşmiştir . Sonuç olarak, M. vulgare ekstrelerinin olgun yağ hücrelerinin yapısını değiştirdiği, özellikle metanol ekstresinin bu hücrelerin oluşumunu ve büyümesini daha güçlü biçimde baskıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Marrubium vulgare L. is a plant belonging to the Lamiaceae family. It is commonly used in traditional medicine for the treatment of various diseases. This study investigated the in vitro antidiabetic activity of water and MeOH extracts of Marrubium vulgare L. in 3T3-L1 adipocytes. Total phenolic content was determined using the Folin-Ciocalteu method, and total flavonoid content was determined using the aluminum chloride colorimetric method. While the aerial parts of methanol extract of the plant contained higher total phenolic content (38.60 mg ± 4.8 mg GAE/g), the aqueous extract of the plant (4.02 mg ± 0.1 mg QE/g) was found to contain higher total flavonoid content than the methanol extract. The HPLC method revealed that the aqueous and methanolic extracts of the plant contained: Syringic acid in both water (0.14 µg/mg ±0.05) and methanol (0.12 µg/mg ±0.05) extracts, while caffeic acid (0.13 µg/mg ±0.05) was observed only in the methanol extract. P-coumaric acid and rutin were determined in both extracts; ferulic acid and chlorogenic acid were determined in lower amounts in the methanol extract compared to the water extract (<0.10 µg/mg). After the MTT test (IC50) dose of Marrubium vulgare was determined as Water (199.2 ± 9.9 µg/ml) and MeOH (268.3 ± 13.7 µg/ml) (P<0.005). As a result of the applied live-dead cell method, after 24 hours of treatment with water and MeOH extracts of the plant, a significant decrease was observed in the live cell ratio in 3T3-L1 adipocytes (34.90 ± 2.40% and 39.96 ± 1.79%, P<0.0001 for both). After Oil red staining; while lipid accumulation decreased by 14.28 ± 2.30% in aqueous extract-applied cells, this decrease was found to be 29.60 ± 3.12% in methanol extract-applied cells (p= 0.0006, p< 0.0001). After the Giemsa method; compared to the control group, cell diameter decreased by 25.74 ± 4.28% in water extract-applied cells, while this decrease was realized at a much more significant level of 66.26 ± 4.63% in methanol extract-applied group (p= 0.0003, p< 0.0001). As a result, it was observed that Marrubium vulgare extracts altered the morphology of mature adipocytes, with the MeOH extract, in particular, exhibiting a stronger suppressive effect.