Marrubium vulgare L. bitkisinin kimyasal yapısının incelenmesi
- Tez No: 29383
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇURGUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Marxxiblum Vulgajze L. bitkisi kimyasal açıdan incelenmiştir. Kurutulup, öğütülen bitki, aseton ve etanol ile ayrı ayrı maserasyon yoluyla ekstre edilmiştir. Aseton ekstresi yoğunlaştırılıp, silikajel kolonda, benzen, kloroform ve etanol ile elue edilmiştir. Bu fraksiyonlardan terpen ve steroid yapıda bileşikler izole edilip, (MV^, MV2, MV3, MV4) şeklinde tanımlanmıştır. Etanol ekstresi ise flavonoidal bileşikler bakımından zengin görülmüştür. Etanol ekstresi de polikar kolonda kloroform ve etanol ile f raksiyonl andın imiş tır. MV5, MV6, MV7, MVs bileşikleri saptanmıştır. Tüm fraksiyonlar silikajel plakalarda veya silikajel, sefadeks kolonlarda saf laştırılmıştır. İzole edilen maddelerin yapıla rı, ÜV, İR, H-NMR ve kütle spektrrrml arından ; ayrıca standart örneklerle kıyaslanarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Marrubium vulgare L. bitkisinden bir steroid, iki terpen, bir kumarin ve dört flavonoidal bileşik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marxmbitaa vulgare L. plant was examined from chemical aspects. The plant was air dried, then separately extracted with aceto ne and ethanol by way of maceration. After increasing the density of the acetone extract it was eluated over silicagel adsorbent with benzen, chloroform and ethanol. From these fractions terpenoids and steroids were isolated and defined as MV^, MV2/ MV^f MV4. The ethanol extract proved rich in fla- vonoids. The ethanol extract was eluated in a polyclar column and fractioned with chloroform and ethanol, solvents from which MV5, MV6, MV7, MVg compudans yielded. All fractions were purified on silicagel plates or silicagel, sefadex columns. The structure of the isolated substances were identified through OV, IR, 1H-NMR and MASS-spectrums and add itionally compared with standard samples. As a result, one steroid, two terpenoids, one cumarin and four flavonoidal compoudans were obtained from the Karrubimn vulgare L. plant.