Marrubium vulgare L. bitkisi üzerinde fitoterapötik araştırmalar
Phytotherapeutic investigation on marrubium vulgare L.
- Tez No: 622866
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KÜÇÜKBOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Marrubium L. (Lamiaceae) cinsinin Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yayılış gösteren yaklaşık 30 türü bulunmaktadır. Bunların içerisinden Marrubium vulgare L. Avrupa'da genellikle“white horehound”ismiyle bilinen, çok yıllık, halk arasında bronşit, öksürük ve soğuk algınlığında kullanılan bir bitkidir. Bitkinin immünomodülatör, kardiyoprotektif, antitümör, antimikrobiyal, vazorelaksan, analjezik, hipoglisemik gibi birçok biyolojik aktivitesi bildirilmiştir. Uçucu yağların ve bileşenlerinin potansiyel farmakolojik etkileri nedeniyle, çok sayıda çalışma uçucu yağ içeren bitkilere odaklanmıştır. Çalışmamızda, Çıralı, Antalya'dan toplanan M. vulgare bitkisinin toprak üstü kısımlarından su distilasyonu ile elde edilen uçucu yağ, GC ve GC-MS yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, total yağın %75,9'unu oluşturan altmış iki bileşen tespit edilmiştir. Majör bileşen olarak β-karyofillen (%25,6), takiben α-humulen (%4,9), (E)-nerolidol (%4,0), seskisabinen (%3,3), karyofillen oksit (%2,8), (E)-β-iyonon (%2,7), hekzahidrofarnesil aseton (%2,7), (Z)-3-hekzen-1-il benzoat (%2,5), fitol (%2,5), 1-okten-3-ol (%2,4), ve linalol (%2,0) tespit edilmiştir. Bununla birlikte, M. vulgare'den elde edilen uçucu yağın 1-1000 µg/mL konsantrasyon aralığında insan epitel karsinoma hücre hattı (A549) ve sağlıklı insan bronşiyal epitel hücre hattına (BEAS-2B) karşı sitotoksik aktiviteleri MTT testi ile değerlendirilmiştir. Uçucu yağın test edilen hücreler üzerinde en yüksek sitotoksik aktivitesi 1000 µg/mL konsantrasyonda gözlenmiştir. Çalışmamız, Antalya'dan toplanan M. vulgare'nin toprak üstü kısımlarından elde edilen uçucu yağın kimyasal bileşiminin belirlendiği ve MTT test ile A549 ve BEAS-2B hücre hatlarına karşı sitotoksik aktivitelerinin değerlendirildiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The genus Marrubium L. (Lamiaceae) is represented by about 30 species native to Europe, Asia and North Africa. Among them, Marrubium vulgare L. is a perennial plant, which is generally known as“white horehound”in Europe and used as folk medicine to treat bronchitis, coughs and colds. It is reported to have several biological activities such as immunomodulatory, cardioprotective, antitumor, antimicrobial, vasorelaxant, analgesic, and hypoglycemic activities. Due to potential pharmacological activities of essential oils and their components, many studies have been focused on essential oil-containing plants. In this study, the essential oil of the aerial parts of M. vulgare, collected from Çıralı-Antalya, obtained by hydrodistillation, was analyzed by GC and GC-MS systems. Sixty-two components were identified, representing 75.9% of the total essential oil. The major constituent was β-caryophyllene (25.6%), followed by α-humulene (4.9%), (E)-nerolidol (4.0%), sesquisabinene (3.3%), caryophyllene oxide (2.8%), (E)-β-ionone (2.7%), hexahydrofarnesyl acetone (2.7%), (Z)-3-hexen-1-yl benzoate (2.5%), phytol (2.5%), 1-octen-3-ol (2.4%), and linalool (2.0%). In addititon, the cytotoxic activity of essential oil obtained from M. vulgare was examined by MTT test in A549 (human lung cancer cells) and BEAS2B (human normal lung cells) cell lines at a concentration range of 1-1000 µg/mL. The highest cytotoxic effect of the essential oil on the tested cells was observed at a concentration of 1000 µg/mL. This is the first report on the composition of the essential oil of the aerial parts of M. vulgare from Antalya and in terms of cytotoxic activity of the essential oil of the plant against A549 and BEAS2B cell lines using by MTT test.