Mirze İbrahimov`un Büyük Dayak romanı üzerine bir inceleme
An examination on Mirze İbrahimov`s novel: Büyük Dayak
- Tez No: 973861
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmamızın amacı Azerbaycan edebiyatının önemli şahsiyetlerinden olan Mirze İbrahimov`un hayatı, edebî kişiliği, eserleri ve Büyük Dayak romanı hakkında bilgi vermektir. Büyük Dayak içinde milli ve kültürel ögelerin bulunduğu bir romandır. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve dizinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Azerbaycan edebiyatına genel bir bakış, Sovyet dönemi Azerbaycan edebiyatı ve onun devrelerinden ibarettir. Birinci bölümde çalışmamızda kullanılan inceleme metodları, ikinci bölümde Mirze İbrahimov`un hayatı, edebî kişiliği ve eserleri, üçüncü bölümde Büyük Dayak romanının kurgusal ve teknik yapısı incelenmiştir. Sonuç kısmında çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. Dizin bölümü yer, özel isimler, eser ve romanda ismi geçen kişi ve yer adlarını konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to give information about the life, literary personality, works and novel Büyük Dayak of Mirze İbrahimov, one of the important figures of Azerbaijani literature. Büyük Dayak is a novel that contains national and cultural elements. Our study consists of an introduction, three sections and an index. The introduction section consists of a general overview of Azerbaijani literature, Soviet days Azerbaijani literature and its periods. In the first part, the analysis methods used in our study were examined, in the second part, Mirze İbrahimov's life, literary personality and works, and in the third part, the fictional and technical structure of the novel Büyük Dayak was examined. In the conclusion section, information was given about the results we obtained in our study. The index section deals with places, proper names, names of people and places mentioned in the work and novel.