Geleceğin öğretmen yetiştirme modelleri: Paradigmatik dönüşüm ve reform çalışması
Teacher education models of the future: Paradigmatic transformation and reform study
  1. Tez No: 973860
  2. Yazar: DİDEM SEVGİ AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Öğretmen yetiştirme sistemleri, bir ülkenin eğitim kalitesinin ve toplumsal kalkınma kapasitesinin en kritik bileşenlerinden biridir. 21. yüzyılın hızla değişen bilgi, teknoloji ve sosyo-kültürel koşulları; öğretmenlerin yalnızca bilgi aktaran değil, aynı zamanda eleştirel düşünme, problem çözme, değer aktarımı ve toplumsal dönüşüm süreçlerinde etkin rol alan lider bireyler olarak yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Türkiye'de mevcut öğretmen yetiştirme sistemi; vizyon, müfredat, aday seçimi, uygulama-teori dengesi, teknoloji entegrasyonu ve istihdam planlaması gibi temel alanlarda yapısal sınırlılıklar taşımaktadır. Bu çalışma, söz konusu sınırlılıkları gelecek odaklı bir bakışla analiz ederek paradigmatik bir dönüşüm ihtiyacını ortaya koymakta ve uygulanabilir, sürdürülebilir öğretmen yetiştirme modelleri önermektedir. Geleceğin öğretmen yetiştirme modellerine temel oluşturması amacıyla bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden kuram oluşturma modeli kullanılmış; doküman analizi, gözlem ve görüşme gibi veri toplama yöntemlerinden faydalanılmıştır. Veriler üç temel aşamada toplanmış, her veri toplama aşamasından sonra veriler analiz edilmiş; ortaya çıkan kavram ve temalar, bir sonraki aşamada hedeflerin ve veri toplama sürecinin şekillenmesine olanak tanımıştır. Son aşamada elde edilen kavram ve temaların ilişkilerine yönelik denenceler geliştirilmiş, bu denencelerin açıklanması yoluyla oluşturulan öğretmen yetiştirme modelleri dört ayrı paradigma ile ifade edilmiştir. (1) Eğitim Fakültelerinin Uzmanlaşması, (2) Eğitim Fakültelerinin Farklılaşması, (3) Eğitim Fakültelerinin Yeniden Yapılandırılması, (4) Eğitim Fakültelerinin Kapatılması ve yerine Yüksek Öğretmen Akademisi kurulması. Çalışmanın amacı, bu modeller aracılığıyla öğretmen yetiştirme sistemine yönelik uygulanabilir çözüm önerileri sunmak ve 21. yüzyılın değişen ihtiyaçlarına yanıt verebilecek esnek ve sürdürülebilir bir sistemin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu çalışmanın en temel katkısı, öğretmen yetiştirme sistemine yönelik alternatif modellerin hem teorik hem pratik temellerle geliştirilmiş olmasıdır. Önerilen paradigma ve modeller, Türkiye başta olmak üzere benzer sorunlar yaşayan ülkeler için de özgün ve transfer edilebilir örnekler sunabileceği düşüncesiyle önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Teacher education systems are among the most critical determinants of a nation's educational quality and its capacity for social development. The rapidly changing knowledge, technology, and socio-cultural dynamics of the 21st century necessitate that teachers be trained not merely as transmitters of information but as leaders who play an active role in critical thinking, problem-solving, value transmission, and social transformation processes. In Türkiye, the current teacher education system faces structural limitations in fundamental areas such as vision, curriculum, candidate selection, the balance between theory and practice, technology integration, and workforce planning. This study analyzes these limitations from a future-oriented perspective, revealing the need for a paradigmatic transformation, and proposes applicable and sustainable teacher education models. To lay the groundwork for the teacher education models of the future, this qualitative research employed grounded theory with the help of data collection methods including document analysis, observation, and interviews. Data were gathered in three main stages; after each stage, the data were analyzed, and the emerging concepts and themes informed the objectives and data collection strategies of the subsequent stage. In the final stage, hypotheses were developed regarding the relationships among the identified concepts and themes, and teacher education models were formulated based on the explanation of these hypotheses, expressed through four distinct paradigms: (1) Specialization of Education Faculties, (2) Differentiation of Education Faculties, (3) Restructuring of Education Faculties, and (4) Closure of Education Faculties and establishment of a Higher Teacher Academy. The purpose of the study is to provide practical solutions for the teacher education system through these models and to contribute to the development of a flexible and sustainable system capable of meeting the evolving needs of the 21st century. The most significant contribution of this study lies in its development of alternative teacher education models grounded in both theoretical and practical foundations. The proposed paradigms and models are considered valuable as they may offer original and transferable examples not only for Türkiye but also for other countries facing similar challenges.