Eğitimde yapay zekâ destekli çalışmaların meta-sentezi
Meta-synthesis of artificial intelligence-supported studies in education
- Tez No: 973949
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte yapay zekâ uygulamaları, eğitim ortamlarında giderek daha fazla kullanılmakta ve öğretme-öğrenme süreçlerine çeşitli katkılar sunmaktadır. Eğitimsel katkıların ortaya çıkarılması için bu konuda yapılan çalışmaların incelenmesi önem kazanmıştır. Bu önem kapsamında araştırmanın amacı, eğitim alanında yapılan yapay zekâ destekli çalışmaların sistematik bir biçimde incelenmesi ve elde edilen bulguların meta sentez yöntemiyle değerlendirilmesidir. Bu bağlamda çalışmada, 2010-2024 yılları arasında Türkiye merkezli yapılan akademik çalışmalar taranmış; belirlenen kriterlere uygun nitel araştırmalar detaylı biçimde analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden doküman analizi yöntemiyle yürütülmüş ve veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Bulgular, yapay zekâ destekli eğitim uygulamalarının öğrenci başarısı, motivasyonu ve bireysel öğrenme deneyimleri üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Ayrıca yapay zekâ teknolojilerinin öğretmenlerin karar verme süreçlerinde ve öğretim materyali geliştirmede işlevsel bir araç olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yapay zekâ destekli eğitim uygulamalarının daha etkili kullanılabilmesi için öğretmen eğitiminin güçlendirilmesi ve politika düzeyinde bütüncül yaklaşımların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of technological developments, artificial intelligence applications are increasingly used in educational environments and offer various contributions to teaching-learning processes. Examining studies conducted on this topic has become crucial to uncovering educational contributions. In this context, the aim of this research is to systematically examine AI-supported studies in education and evaluate the findings using meta-synthesis. In this context, this study reviewed academic studies conducted in Turkey between 2010 and 2024, and analyzed qualitative studies that met the established criteria in detail. The research was conducted using document analysis, a qualitative research design, and the data were analyzed using content analysis. Findings show that AI-supported educational applications provide positive effects on student achievement, motivation, and individual learning experiences. Additionally, it has been determined that artificial intelligence technologies are used as a functional tool in teachers' decision-making processes and in developing teaching materials. As a result of the study, it is recommended that teacher training be strengthened and holistic approaches be developed at the policy level in order to use artificial intelligence-supported educational applications more effectively.