Medeni usul hukukunda resmi senetlerde sahtelik davası
Forgery of official documents case in civil procedure law
  1. Tez No: 973991
  2. Yazar: ENES EREN UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Tarafların bir uyuşmazlığı çözüme kavuşturmak için başvurdukları ispat vasıtalarından biri de senetlerdir. Tarafların yargılama konusu uyuşmazlıkta haklılıklarını kanıtlamak için kullandıkları resmi veya adi senetler, her zaman gerçek ve inkâr edilemez değildirler. Resmi ve adi senetlerin gerçek olmadığı veya tahrif edildiği iddiası, ilgili senet aleyhine delil olarak kullanılan kişi tarafından, görülmekte olan davada sahtelik iddiası veya sahtelik davası biçiminde öne sürülebilecektir. Resmi senetlerin sahteliği iddiası, sadece söz konusu senede resmi evrak vasfı kazandıran şahsı da taraf göstererek açılan bağımsız bir sahtelik davası ile öne sürülebilecektir. Adi senetler bakımından ise, senedin sahteliği, sahtelik iddiası veya ayrı bir sahtelik davası ile öne sürülebilir. Sahtelik davası, hukuki açıdan İİK m.72 hükmü ile düzenlenmiş menfi tespit davası niteliğindedir. Sahtelik iddiasıyla açılan bağımsız dava, menfi tespit davasına konu uyuşmazlığın niteliği esas alınarak sahtelik davası şeklinde tanımlanmaktadır. Sahtelik davası, senetteki imza ya da senet metnindeki yazının sahteliği iddiasına ilişkin ise dava, sahtelik davası şeklinde tanımlanmaktadır. Sahtelik davası ya da görülmekte olan davada sahtelik iddiasına ilişkin hangi hükümlerin uygulanacağına dair doktrin ve yargı kararlarında görüş birliği bulunmamaktadır. Doktrinde bazı görüşler ve Yargıtay, sahtelik iddiası ya da bağımsız sahtelik davasında HMK m.209'un uygulanacağını ileri sürmektedirler. Başka bir görüşe göre, bu durumda İİK m.72 uygulanmalıdır. Zira İİK, takip hukuku bakımından HMK'ya oranla özel kanun vasfını taşımaktadır. Çalışmamızda resmi senetlerin neler olduğu, resmi senetlerde sahtecilik halleri, sahtecilik iddiasının derdest davada ön sorun olarak ele alınması ve bağımsız sahtelik davası konuları doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları kapsamında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deeds are one of the types of evidence that parties may rely on to settle a legal dispute. The official or ordinary deeds presented by the parties to establish their claims for the subject of dispute to ongoing case are not always authentic and beyond dispute. The claim that official and ordinary deeds are not authentic or have been falsified can be put forward by the person who used the relevant deed as evidence against him, in the type of a forgery allegation or a lawsuit for forgery, in the ongoing case. An allegation of forgery concerning official deeds can be asserted only by initiating an independent lawsuit for forgery in which the person conferring the official character upon the deed is also joined as a party. However, in the case of ordinary deeds, forgery may be alleged either as a forgery allegation or through an independent forgery lawsuit. Considering its legal nature, a lawsuit for forgery is a negative declaratory case regulated by Article 72 of the Execution and Bankruptcy Law (EBL). The definition of an independent lawsuit filed alleging fraud as a fraud case is based on the nature of the dispute that is the subject of the negative declaratory case. If the allegation concerns the forgery of the signature or the content of the deed, the case is defined as a lawsuit for forgery. There is no consensus in doctrine and judicial decisions regarding which provisions will be applied regarding the fraud case or the allegation of fraud in the ongoing case. Some opinions in the doctrine and the Court of Cassations claim that Article 209 of the Code of Civil Procedure applies in cases involving a forgery allegation or an independent forgery lawsuit. According to another view, however, Article 72 of the EBL should be applied in such cases. Because, the EBL has the characteristics of a special law in terms of prosecution law compared to the Code of Civil Procedure. Our study tried to examine the concept of official deeds, instances of forgery in official deeds, the handling of forgery allegations as preliminary issue in ongoing cases, and independent forgery lawsuits within the scope of doctrinal opinions and the decisions of the Court of Cassation.