Hook plate yöntemi ile tedavi edilen akromıoklavikuler eklem seperasyonları ve distal klavikula kırıklarının klinik sonuçları
Clinical results of acromioclavicular joint seperations and distal clavicular fractures treatment with the hook plate method
- Tez No: 973996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN TOPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: AK eklem separasyonu ve distal ve kırıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan bir teknik olan hook plate ile tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarının literatür ile paylaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ağustos 2019 ile mart 2024 yılları arasında kliniğimizde travmatik AK eklem seperasyonu ve distal klavikula kırığı olan hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların dosyası veri kaybı olmayan, düzenli klinik takibi yapılmış, en az bir yıllık takibi kliniğimizde yapılmış, ilgili üst ekstremitede ek kırığı olmayan, ilgili ekstremiteyi nörolojık problemlerden dolayı kullanım güçlüğü olmayan hastalar olmak üzere belirlenen kriterler ile tarandı. Hook plate ile tedavi ettiğimiz hastalar son kontrollerinde klinik memnuniyeti gösteren VAS, DASH ve UEFI 20 değerleri tespit edildi. Bulgular: AK eklem yaralanması olan hastaların 20 si erkek, 6 sı kadındı. Distal klavikula kırığı olan hastaların 20 si erkek, 6 sı kadındı. AK eklem seperasyonu olan hastaların ortalama takip süresi 18,13 aydı. Distal klavikula kırığı olan hastaların ortalama takip süresi 18,92 aydı. Son kontrollerde akromioklavikuler eklem seperasyonu ve distal klavikula kırığı olan hastaların VAS skoru sırasıyla 1,46±1,029 ve 1,73±0,919, DASH skoru 9,28±4,685 ve 9,60±4,2585, uefı 20 skoru 71,04±5,96 ve 70,65±3,86 olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızda hook plak yöntemi AK eklem yaralanması ve distal klavikula kırığı olan hastalarda klinik ve fonksiyonel olarak iyi sonuçlar gösterdi. Hastaların hepsinde implantlar çıkmış olsa klinik memnuniyet anketlerinin daha iyi sonuçlar iii vereceğini düşünmekteyiz. Uygulanması kolay, dayanıklı ve zor durumlarla başa çıkabilen bir yöntem olarak olarak Hook plate kullanımı akromıoklavikuler eklem seperasyonu ve distal klavikula kırıklarında kullanılabilir. Temel dezevantaj implant çıkarımı için ikinci ameliyat ihtiyacı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to share with the literature the clinical and radiological results of patients treated with hook plate, a technique used in the surgical treatment of AC joint separation and distal fractures. Materials and Methods: In our study, we retrospectively evaluated the medical records of patients with traumatic AC joint separation and distal clavicle fractures in our clinic between August 2019 and March 2024. Patients were screened using established criteria: no data loss, regular clinical follow up, at least one year of follow up in our clinic, no additional fractures in the involved upper extremity, and no difficulty using the involved extremity due to neurological problems. Patients treated with hook plates had VAS, DASH, and UEFI 20 scores at their final follow up, indicating clinical satisfaction. Findings: Of the patients with AC joint injuries, 20 were male and 6 were female. Of the patients with distal clavicle fractures, 20 were male and 6 were female. The mean follow up period for patients with AC joint separation was 18.13 months. The mean follow up period for patients with distal clavicle fractures was 18.92 months. At the last follow up, VAS scores of patients with acromioclavicular joint separation and distal clavicle fractures were 1.46±1.029 and 1.73±0.919, DASH scores were 9.28±4.685 and 9.60±4.2585, and UEFI 20 scores were 71.04±5.96 and 70.65±3.86, respectively. Conclusion: In our study, the hook plate method demonstrated good clinical and functional outcomes in patients with AC joint injuries and distal clavicle fractures. We believe that clinical satisfaction surveys would have yielded better results if all patients v had implants removed. Hook plate use is an easy--to--apply, durable, and capable method for handling challenging situations, and can be used for acromioclavicular joint separation and distal clavicle fractures. The main disadvantage is the need for a second surgery for implant removal.