Late onset idiopatik skolyozda cotrel-dubousset instrumentasyonu uygulamalarımız ve sonuçlarımız
Outcomes in late onset adolescent idiopathic scoliosis after instrumented cotrel-dubousset
- Tez No: 491727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YALAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Adölesan idiopatik skolyoz, etkili bir şekilde önlenip tedavi edilmediği sürece kalıcı deformiteye yol açabilen ilerleyici bir skolyoz tipidir. Kliniğimizde Cotrel-Dubousset (CD) cihazları ile tedavi edilen adölesan İdiopatik skolyozlu hastaların radyolojik sonuçlarını sunmak. Yöntem: Bu, geç başlangıçlı idiopatik skolyoz için CD enstrümantasyonu yapılan 19 hastanın (8 erkek, 11 kadın; ort. Yaş 18.5; yaş aralığı 12-43) prospektif bir takip çalışmasıydı. CD enstrümantasyonu ve posterior spinal füzyon, standart teknik kullanılarak anterior veya posterior yaklaşımla yapıldı. Ortalama olarak 13.52 omurga (aralık, 8-16) spinal füzyona dahil edildi. Ortalama postoperatif takip süresi 18 ay (2-32 ay) idi. Bulgular: Frontal düzlemde Cobb açısı, torakal bölgede% 47.74 ±% 21.73, lomber bölgede% 34.52 ±% 15.96 oranında düzeltildi. Sagital düzlemde, düzeltmenin yüzdesi torasik kifoz açısında% 28.61 ±% 20.91 ve% 38.96 ± 29.73 lumbar lordoz açısı idi. Genel olarak, CD enstrümantasyonundan sonra hastaların% 49.2'sinde omurganın fizyolojik sagital kontürü elde edildi. Postoperatif en sık komplikasyonlar kanca çıkığı (n = 8), vidanın bükülmesi ve çıkması (n = 7), kırık lamina ve pedikül (n = 5) ve enfeksiyonu (n = 3) idi. Sonuç: Uygun bir preoperatif planlamanın ardından CD enstrümantasyonu geç başlangıçlı idiopatik skolyozunu etkili bir şekilde düzeltir.
Özet (Çeviri)
Objective: Adolescent idiopathic scoliosis is a progressive type of scoliosis that may lead to permanent deformity unless prevented and treated effectively. To present radiological outcome of patients with adolescent idiopathic scoliosis treated with the Cotrel-Dubousset (CD) instrumentation in our clinic. Methods: This was a prospective follow-up study of 19 patients (8 males, 11 females; mean age 18.5 years; age range 12-43 years) who underwent CD instrumentation for late onset idiopathic scoliosis. The CD instrumentation and posterior spinal fusion was performed using the standard technique through either anterior or posterior approach. On average, 13.52 vertebrae (range, 8-16) were included in the spinal fusion. The mean postoperative follow-up duration was 18 months (2-32 months). Results: Cobb angle on frontal plane was corrected 47.74%±21.73% at thoracic region and 34.52%±15.96% at lumbar region. On sagittal plane, the percentage of correction was 28.61%±20.91% on thoracic kyphosis angle and 38.96%±29.73% lumbar lordosis angle. In general, physiological sagittal contour of spine was obtained in 49.2% of patients after CD instrumentation. The most common postoperative complications were hook dislocation (n=8), bending and dislocation of screw (n=7), broken lamina and pedicule (n=5), and infection (n=3), all of which were effectively treated. Conclusion: CD instrumentation effectively corrects the late onset idiopathic scoliosis if it is performed after a proper preoperative planning.