Kripto para: Kara para aklama ve vergi boyutu
Cryptocurrency: The money laundering and tax dimension
  1. Tez No: 974009
  2. Yazar: BÜŞRA YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANSIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye-Vergi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada dijital paraların gelişim süreci ele alınmış; kullanıcılar ve vergi sistemleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin ve seçili siyasi otoritelerin kripto paralarla bağlantılı kara para aklama ve vergilendirme sorunlarına yönelik yaklaşımları değerlendirilmiş, ulusal ve uluslararası kuruluşların bu konudaki tutumları analiz edilmiştir. Çalışma ile literatüre katkı sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of digital currencies has been examined, and their positive and negative impacts on users and tax systems have been analyzed. Furthermore, the approaches of Turkey and selected political authorities regarding money laundering and taxation issues related to cryptocurrencies have been evaluated, while the attitudes of national and international institutions toward this matter have also been analyzed. The study aims to contribute to the existing literature.