Blokzincir tabanlı dijital varlık: Nitelikli fikri tapu (NFT) ve vergilendirilmesi
Blockchain based digital asset: Non-fungible token (NFT) and taxation
  1. Tez No: 854893
  2. Yazar: ZEYNEB ESRA BOZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILMAZ FURTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Blokzincir teknolojisi; Bitcoin, hizmet tokeni, Non-fungible token gibi kripto varlıkların temelini oluşturan teknolojidir. NFT'ler blokzincir tabanlı, misli olmayan, nadir dijital temsillerdir. Türk Dil Kurumu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından“Non-Fungible Token”kavramına Türkçe karşılık olarak“Nitelikli Fikri Tapu”kavramı önerilmiştir. 2021 yılında büyük bir ilgi uyandıran NFT'ler vergi idarelerinin de gözünden kaçmamıştır. Ancak henüz ne NFT'lerin hukuki statüsüne yönelik ne de vergilendirilmesine ilişkin yasal düzenlemeler için net adımlar atılmamış ya da atılan adımlar sınırlı kalmıştır. Yaşanılan bu hukuki belirsizlikler nedeniyle NFT'ler kötü niyetli kişi veya gruplar tarafından terörizmin finansmanını sağlama aracı, kara para aklama aracı ve vergi kaçakçılığı aracı olarak kullanabilmektedir. Yaşanılan bu riskli durumlar nedeniyle bu alanda kapsamlı yasal düzenlemelere acil ihtiyaç olduğu açıktır. Öte yandan NFT'ler Türk vergi sistemi içinde vergiye konu olabilmesi için vergilerin kanuniliği ilkesi gereğince yasa koyucu tarafından yasa ile düzenlenmesi gerekmektedir. NFT'lerin Türk vergi sistemi içinde değerlendirilmesi sonucunda NFT'lerin satışından elde edilen kazancın gelir vergisine tabi olması gerektiği açıktır. NFT'lerin konusu olduğu satış işlemlerinden komisyon ücreti alan ve NFT'lerin platforma yüklenmesi sırasında tek seferlik bir ücret alan platformların kazancı ticari kazancı doğuracak ve kurumlar vergisine tabi olacaktır. NFT'ler cismani olmamaları nedeniyle katma değer vergisi açısından mal teslimi olarak nitelendirilemeyecek, hizmet ifası olarak değerlendirilecektir. Öte yandan Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın kripto paraların satışının KDV'den muaf tutulması kararının emsal gösterilerek NFT'lerin de KDV'den istisna tutulması önerilmektedir. Birçok belirsizliği barındıran NFT'lerin vergilendirilmesi konusu, 2024 yılında yasalaşması planlanan kripto varlıkların vergilendirilmesi yasası ile büyük ölçüde çözüme kavuşacaktır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is the underlying technology of crypto assets such as Bitcoin, service tokens, non-fungible tokens. NFTs are blockchain-based, unique, rare digital representations. The Turkish Language Association and the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey have proposed the concept of“Qualified Intellectual Property”as a Turkish equivalent to the concept of“Non-Fungible Token”. In 2021, NFTs aroused great interest and did not escape the eyes of tax administrations. However, clear steps have not yet been taken or the steps taken have remained limited for legal regulations regarding the legal status and taxation of NFTs. Due to these legal uncertainties, NFTs may be used by malicious individuals or groups as a means of financing terrorism, money laundering and tax evasion. Due to these risky situations, it is clear that there is an urgent need for comprehensive legal regulations in this field. On the other hand, in order for NFTs to be subject to tax in the Turkish tax system, they must be regulated by the legislator in accordance with the principle of legality of taxes. As a result of the evaluation of NFTs within the Turkish tax system, it is clear that the income derived from the sale of NFTs should be subject to income tax. The earnings of the platforms that receive commission fees from the sales transactions involving NFTs and a one-time fee during the upload of NFTs to the platform will give rise to commercial earnings and will be subject to corporate tax. Since NFTs are not tangible, they will not be considered as delivery of goods in terms of value added tax, but will be considered as performance of services. On the other hand, it is suggested that NFTs should also be exempted from VAT by taking the decision of the Court of Justice of the European Union to exempt the sale of cryptocurrencies from VAT as a precedent. The issue of taxation of NFTs, which harbours many uncertainties, will be largely resolved with the law on taxation of crypto assets, which is planned to be enacted in 2024.