Kişilik özellikleri ile depresyon ve anksiyete skorları arasındaki ilişkide öz bilincin aracılık rolünün incelenmesi
The mediating role of self-consciousness in the relationship between personality factors and depression-anxiety scores
  1. Tez No: 974045
  2. Yazar: ALARA AFİFE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kişilik özellikleri ile depresyon ve anksiyete skorları arasındaki ilişkide öz bilincin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışma için ihtiyaç duyulan örneklem çevrimiçi şekilde kolayda örnekleme yöntemi ile sağlanmış olup toplam 317 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmadaki veriler demografik sorular, Beş Faktör Kişilik Envanteri (BFI), Depresyon, Anksiyete, Stres-21 Ölçeği (DASS-21) ve Düşünsel Geviş Getirme- Kendi Üzerine Düşünme Ölçeği (RRQ) içeren bir anket formu üzerinden çevrimiçi şekilde katılımcılara ulaştırılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25 istatistiksel analiz program kullanılarak frekans, güvenirlik analizi, normal dağılım, korelasyon analizi ve Process Macro (model 4) kullanılarak paralel çoklu aracı değişken analizi yapılarak test edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda düşünsel geviş getirme ile nevrotik kişilik özelliği arasında pozitif, deneyime açıklık, uyumluluk, öz disiplin, dışadönüklük kişilik özellikleri ile arasında negatif ilişki olduğu; kendi üzerine düşünme ile kişilik özelliklerinden yalnızca nevrotiklik ve deneyime açıklık arasında pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Paralel çoklu aracılık analizi sonucunda ise yalnızca dışadönüklük kişilik özelliği ile depresyon ve anksiyete skorları, deneyime açıklık ile yalnızca depresyon skorları arasındaki ilişkide düşünsel geviş getirmenin ve kendi üzerine düşünmenin aracılık rolü olmadığı, nevrotiklik, uyumluluk ve öz disiplin kişilik özelliklerinin ise depresyon ve anksiyete skorları, deneyime açıklık ile yalnızca anksiyete skorları arasındaki ilişkide düşünsel geviş getirmenin ve kendi üzerine düşünmenin aracılık rollerinin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of self-consciousness in the relationship between personality factors and depression-anxiety scores. Used model is relational screening model and the required sample for this study was obtained online through a simple random sampling method. Through this online sampling method 317 participants was reached. The online questionnaire consists of demographic questions, the Big Five Inventory, The Depression, Anxiety,Stress-21Scale and the Rumination-Reflection Questionnaire. Collected data were analyzed by SPSS 25 and included frequency distributions, relaibility analysis, normality tests, correlation analysis and parallel multiple mediation analysis by Process Macro (Model 4). The results of correlation analysis shows a positive relation between rumination and neuroticism however self-rumination is negatively associated with opennes to experience, agreeableness,conscientiousness and extraversion. Self-reflection is found to be positively correlated with neuroticism and opennes to experience. The results of parallel multiple mediation analysis found no mediating role of self-rumination and self-reflection in the relation between openness to experience and depression scores also found no mediating role between extraversion and depression and anxiety scores. However, both self-rumination and self-reflection were found to have significant mediating roles in the relation between neuroticism, agreeableness, conscientiousness and both depression and anxiety scores, as well as between openness to experience and anxiety scores.