Sıvılaşabilen zeminlerde kazıklı temel tasarım yöntemlerinin finike (Antalya) örneğinde değerlendirilmesi
Evaluatıon of pıle foundatıon desıgn methods ınlıquefıable soıls wıth the example of fınıke (Antalya)
  1. Tez No: 974046
  2. Yazar: ŞAKİR SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DİPOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, deprem etkileri altında sıvılaşma riski bulunan zeminlerde uygulanacak kazık temellerin tasarım metodolojilerinin değerlendirilmesidir. Zeminlerde sıvılaşma, yanal yüklü kazıkların yapıdan kaynaklanan yükler altındaki davranışı irdelenmiştir. Suya doygun zeminlerde kütlesel yükler altındaki kazıkların doğrusal davranışı yay yaklaşımı p-y yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Örnek projede zemin özelliklerinin sondaj değerlerini kullanarak uygulanan modelde p-y yöntemi ve doğrusal yay yaklaşımlarıyla çözülmüş ve bu yöntemler ile belirlenmiş olan kazık eğilme momentleri, deformasyonları ve deplasmanları karşılaştırılmıştır. Suya doygun zeminlerde sıvılaşma kaynaklı oluşabilecek yapı hasarlarının önlenebilmesi için maliyet-etkin ve pratik mühendislik çözümlerinin üretilmesi gerekir. Kazıklı temellerin projelendirilmesinde gözetilmesi gereken faktörlerin belirlenmesi ve bu konudaki mevcut literatürün karşılaştırmalı değerlendirmesi ile deprem sonrası zararları minimize edecek veya tamamen ortadan kaldırabilecek yöntemler belirlemek bu çalışmanın odak noktasıdır. Örnek zemin olarak seçilen Finike'nin (Antalya) sıvılaşma riski TBDY 2018'e göre hesaplanmıştır. Bölgede yaygın olan bir mimariye sahip binanın zemin ve proje bilgileri kullanılarak literatürdeki yöntemlerle sıvılaşmış bir zeminde kazık performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is the evaluation of design methodologies of pile foundations to be applied in soils at risk of liquefaction under earthquake effects. The behavior of laterally loaded piles in liquefied soils under loads originating from the structure was investigated. The behavior of piles under mass loads in water-saturated soils was investigated using the linear spring approach p-y method. In the sample project, the model applied using the borehole data of the soil properties was solved with the p-y method and linear spring approaches and the pile deformations, bending moments and displacements determined with these methods were compared. In order to prevent structural damage that may occur due to liquefaction in water-saturated soils, cost-effective and practical engineering solutions must be produced. The focus of this study is to determine the factors that should be taken into consideration when designing pile foundations and to determine methods that can minimize or completely eliminate post-earthquake damages by comparative evaluation of the existing literature on this subject. The liquefaction risk of Finike (Antalya), which was chosen as the sample area, was calculated according to TBDY 2018. Pile analysis were made with the methods in the literature using the soil and project information of the building with an architecture common in the region.