Mcdm-based human-robot social distancing interaction (MCDM-hrsdi) for real-time monitoring and detection
Gerçek zamanlı izleme ve tespit için MCDM tabanlı insan-robot sosyal mesafe etkileşimi (MCDM-hrsdı)
- Tez No: 974101
- Danışmanlar: Assist. Prof. BESTE BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal mesafeyi korurken COVID-19'un şüpheli semptomlarını aramak için etkili bir robotik sistemin geliştirildiğini gösterdi. Bir ızgaraya benzeyen bir ray yapısı kullanan sistem, gezinmek için tavana monte edilmiş robotları kullanıyor. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve VIKOR metodolojilerinin bir kombinasyonunu kullanan Çok Kriterli Karar Verme (MCDM) sistemi, dört önemli sağlık göstergesini inceliyor: vücut sıcaklığı, mesafe, kullanıcı hareketi ve öksürme. AHP'de her bir faktöre ne kadar ağırlık verileceği konusunda 5 Uzmanın kararını alarak, VIKOR ise yüksek risk altında olan kişileri (yüksek kilolu semptomları olanlar) bulmak için kullanıcı durumlarına bakıyor. Kombine yöntem, robotların hepsini aynı şekilde tedavi etmek yerine semptomları ne kadar önemli olduklarına (daha fazla kilo) göre sıralayarak akıllı seçimler yapmasını sağlıyor. Sistemi 17 kullanıcı üzerinde test ettikten ve 9 senaryo yaptıktan sonra, sonuçlar yeni yöntemin eski çalışmalardan daha doğru ve daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bu çalışma, yoğun iç mekanlarda nasıl kullanılabileceğine odaklanarak sosyal mesafe, robotik ve pandemi tepkisi için yeni bir karar destek modeli oluşturuyor
Özet (Çeviri)
This study demonstrated an effective robotic system was developed to search for suspected symptoms of COVID-19 while maintaining social distancing. Utilizing a rail structure resembling a grid, the system employs robots mounted on the ceiling to navigate. Using a combination of the Analytic Hierarchy Process (AHP) and VIKOR methodologies, a Multi-Criteria Decision Making (MCDM) system examines four crucial health indicators: body temperature, distance, user movement, and coughing. By taking 5 Experts' decision about how much weight to give each factor in AHP, while VIKOR looks at user situations to find people who are at high risk(they have high-weight symptoms). The combined method lets robots make smart choices by sorting symptoms by how important they are (more weight) instead of treating all of them the same. After testing the system on 17 users and doing 9 scenarios, the results show that the new method is more accurate and quicker than the old studies. This study creates a new decision-support model for social distancing, robotic and pandemic reaction, with a focus on how it can be used in busy indoor spaces