Making a life in Turkey: Syrian women's marriages with Turkish men
Türkiye'de yeni bir hayat kurmak: Suriyeli kadınların Türk erkeklerle evlilikleri
  1. Tez No: 974100
  2. Yazar: ŞEBNEM YAĞMUR SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ankara'da yaşayan Suriyeli mülteci kadınlar ile Türk erkekler arasındaki sınır ötesi evlilikleri incelemektedir. Çalışma, kadınların zorunlu göç, hukuki güvencesizlik ve toplumsal cinsiyet temelli kısıtlamalarla nasıl baş ettiklerini; evlilik kararı, evlilik sonrası deneyimleri ve bu evliliklere dair düşünceleri üzerinden analiz etmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve yalnızca Türk vatandaşlarıyla medeni evlilik yapmış dokuz Suriyeli kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere yer verilmiştir. Katılımcılar homojen bir grup olmamakla birlikte, bu kadınların çoğu için evlilik; koruma, kalıcılık ve çocukları için bir gelecek sağlamak amacıyla ataerkil pazarlıklara girilen bir araç işlevi görmüştür. Evlilik, salt duygusal bir tercih olmaktan çok, zorunlu göç ve toplumsal cinsiyet temelli güvencesizliklere karşı verilen stratejik bir yanıt olarak şekillenmiştir. Bulgular, bu evlilik kararlarının ardındaki yapısal eşitsizlikleri gözeten ve kadınların evlilik sonrasında karşılaştıkları bürokratik sorunlara çözüm getiren politikalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores cross-border marriages between Syrian refugee women and Turkish men in Ankara, focusing on how these women navigate forced migration, legal precarity, and gender constraints through their decision to marry, post-marital experiences, and reflection on these unions. Adopting a qualitative methodology, the study exclusively draws on in-depth interviews with nine Syrian women who entered civil marriages with Turkish citizens. Although the participants were not a homogeneous group, this study found that marriage often served as a means through which refugee women entered into patriarchal bargains to secure protection, permanence, and a future for their children. Rather than being a purely emotional choice, marriage functioned as a strategic response to the uncertainties of forced migration and gendered insecurities. The findings highlight the need for policies that respond to the structural vulnerabilities shaping these marriage decisions and address the bureaucratic challenges refugee women face after marriage.