Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim uygulamasında taşıma merkezi kabul edilen ilköğretim okullarının sorunları: Bolu ili örneği
The Problems encountered in transported primary education
- Tez No: 97414
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET TAŞIMALI İLKÖĞRETİMDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR Baş, Mehmet Yüksek Lisans tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Eylül 2001, İX + 96 sayfa Bu araştırmanın amacı“taşımalı ilköğretimin sorunlarına ilişkin yönetici, öğretmen ve veli görüşlerini ortaya koyup analiz edip yorumlayarak gerekli hallerde önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini, 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Bolu il merkezinde görev yapan, ilköğretim okullarındaki yöneticiler, öğretmenler ve bu okulfarda çocuklarını okutan veliler oluşturmaktadır. Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. Taşımalı ilköğretimin sorunlarına ilişkin görev yönünden; yönetici ve öğretmenler ile veliler arasında 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmuştur. Bu fark ”Merkez okulun öğretmen bakımından yetersiz olması“, ”öğrencisi taşınan köylerde kapanan okulların araç gereçlerinin merkez okula devredilmemesi“, ”Araç şoförlerinin yeterli eğitime sahip olmaması“, ”Taşıma ile gelen öğrencilerin merkez okulun genel başarısını düşürmesj" konularında yoğunlaşmaktadır. mTaşımalı ilköğretimin sorunlarına ilişkin yönetici ve öğretmenler arasında 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırmaya katılan deneklerin taşımalı ilköğretimin sorunlarına ilişkin görüşlerinde cinsiyetlerine göre 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Taşımalı ilköğretim ile iJgiii olarak eğitimciler ile veliler -arasında gerekli.olan iletişimin kurulamadığı ve bunun taşımalı ilköğretimde sorunlara neden olduğu, okul yönetiminde sorunların çoğaldığı, taşıma araçlarında önemli eksiklerin olduğu, merkez okulun özellikle branş öğretmeni ve hizmetli personelinin eksik olduğu, okulu kapanan köylerde milli bayramların eski coşkusu içinde kutlanamadığı ortak sorunlar olarak göze çarpmaktadır. Anahtar Kelime : Taşımalı İlköğretim iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBLEMS ENCOUNTERED IN TRANSPORTED PRIMARY EDUCATION BAŞ, MEHMET Thesis of ma Degree Department of Educational Sciences October, 2001, İX + 96 pages The aim of this research is putting forward, analyzing and commenting on the manager's.teachers' and parents' views about the problems of transported primary education. The subject of this research is formed with by managers.teachers in primary schools who are on duty in the centre of Bolu in the education-training year of 2000-2001 and the parents whose children are tavght at these schools. The results below have been obtained in this research. Meaningful difference was found among the managers, teachers and parants from the point of duty, pertinent to the problems of transported primary education at 0.05 level. This difference is the result of the subjects of“the insufficiency of teachers'in the central school”,“not transfering of the tools and equipment of the shut down schools in villages whose students are transfered”,“the inefficiency in the education of the drivers of vehicles”,“failure in the success of the central schoolbecause of the students, coming with the transported primary education ”. A meaningful difference at 0.05 degree hasn't been found between managers and teachers. A meaningfuJ difference at. 0.05 degree has been. found in the sight of the subject's of this study who participated to thisstudy, according to the their sexes. There are some common problems in transported primary education that struck the eye such as;the lack of necessary relationship between educators and parents and it's causing the problems in transported primary education.the increase in the problems of management of schools,ibere is a striking deficiency in the transportation vehicles, the lack of teachers of branch and the staff of retainers in the central. school, not celebrating the national festivals with ibe old enthusiasm in the villages whose schools shut down. Key Words Transported Primary Education