Deniz üstü bir rüzgâr enerjisi santrali geliştirilmesi ve iz etkilerinin kıyaslanması: Örnek uygulama
Development of an offshore wind farm and comparison of its wake effects: A case study
- Tez No: 974190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kullanımı oldukça yaygın olan rüzgar enerjisinin yenilenebilir enerji türlerinin en önemlilerinden biri olduğu düşünülmektedir. En düşük görsel ve çevresel etki, bol kaynak, ekonomik etkinlik, sürdürülebilirlik vb. rüzgar enerjisinin faydalarıdır. Rüzgar enerjisi sektöründeki son gelişmelerle birlikte, offshore rüzgar enerjisi, dünya çapında enerji arzının karbondan arındırılması amacıyla yoğun ilgi görmektedir. Açık deniz rüzgar kaynaklarının en önemli özellikleri yüksek rüzgar hızı, sabit rüzgar yönü ve uzun süreli olmasıdır. Geçen yıl şebekeye 8,8 GW'lık yeni açık deniz rüzgarı beslendi ve böylece toplam küresel açık deniz rüzgar kapasitesi 2022'nin sonuna kadar 64,3 GW'a ulaştı. Yeni ilaveler, 2021'deki artış yılına göre %58 daha düşük olmasına rağmen yine de 2022'yi en yüksek ikinci yıl haline getiriyor. açık deniz rüzgar tarihinde yıl. Rüzgar enerjisinin toplam kapasitesi, %93'ü karada, %7'si denizde olmak üzere yaklaşık 906 GW'a ulaştı. Öte yandan Çin, 2022 yılında toplam kurulumun %49'uyla küresel offshore rüzgar gelişmelerine öncülük etmeye devam etti. Birleşik Krallık, 2022'de Avrupa offshore rüzgar pazarındaki lider konumunu daha da pekiştirdi (Alex, 2023). Türkiye ayrıca özellikle Ege kıyıları ve Ege Denizi'nde büyük bir rüzgar enerjisi potansiyeline sahiptir. Offshore rüzgar enerjisinin getirdiği yenilikler nedeniyle offshore sahaları Türkiye'de gelecek projeler için kaçınılmaz bir seçenek olacaktır. Bu nedenle Türk hükümeti bu sektöre yatırım yapma kararları almaya başladı. Bu çalışmada, yeni bir açık deniz rüzgar santrali geliştirmek ve rüzgar santralinin iz etkisi davranışını araştırmak için Sığacık Körfezi seçilmiştir. Sığacık Körfezi'nin rüzgar rejimi, çevrimiçi rüzgar veri seti 'EMD-WRF' ile analiz edilecek. Pürüzlülük ve kontur haritaları sırasıyla 'Corine Land Cover 2018' ve 'Radar Topography Mission (SRTM)' çevrimiçi verileriyle oluşturulacak. Daha sonra rüzgar enerjisi kaynaklarını tahmin etmek için WASP modeli kullanılacak, yıllık enerji hesaplaması ön üretim rüzgar akışı modellemesi Windpro4.0 yazılımı yardımıyla gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın amacı, önerilen Sığacık Körfezi için proje geliştirilmesine destek olmaktır. Rüzgar türbinleri arasında hem hakim rüzgar yönü hem de hakim olmayan rüzgar yönüne göre çeşitli mesafelere sahip farklı yerleşim senaryoları sağlanacaktır. Dikkate alınan düzenler Vestas V174-9,5 MW açık deniz rüzgar türbinlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wind energy, which has been widely used, is thought to be one of the most important types of renewable energy. The lowest visual and environmental impacts, abundant resources, economic effectiveness, sustainability, etc. are all benefits of wind energy. With the recent developments in the wind energy sector, offshore wind power attracts intensive attention for decarbonizing power supply worldwide. The most crucial features of offshore wind resources are high wind speed, stable wind direction, and long duration. 8.8 GW of new offshore wind was fed into the grid last year, bringing total global offshore wind capacity to 64.3 GW by the end of 2022. The new additions are 58% lower than the bumper year of 2021 but still make 2022 the second-highest year in offshore wind history. The total capacity of wind power has reached approximately 906 GW which includes %93 of them onshore and %7 of their offshore wind power capacity. On the other hand, China continued to lead global offshore wind developments in 2022 with %49 of the total installation. The UK further consolidated its leading position in the European offshore wind market in 2022 (Alex, 2023). Turkey also has a huge wind energy potential, especially on the Aegean coast and the Aegean Sea. Due to the innovations brought by offshore wind energy, offshore fields will be an inevitable option for future projects in Turkey. Therefore, the Turkish government started to make decisions to invest in this sector. In this paper, Sığacık Gulf was selected to develop a new offshore wind farm and investigate the wake effect behavior of the wind farm. The wind regime of the Sığacık Gulf will be analyzed by the online wind data set 'EMD-WRF'. Roughness and contour maps will be created by online data 'Corine Land Cover 2018' and 'Radar Topography Mission (SRTM)' respectively. Then, the WASP model will be used to estimate wind power resources the calculate annual energy preproduction wind flow modeling will be carried out with the help of Windpro4.0 software. The purpose of this study is to support the project development for the proposed site Sığacık Gulf. Different layout scenarios which have various distances between WTGs both prevailing wind direction and non-prevailing wind direction, will be provided. The considered layouts consist of Vestas V174-9.5 MW offshore wind turbines.