Bazı Pistacia türlerine ait genotiplerin anaçlık performanslarının belirlenmesi
Determination of rootstock characteristics of genotypes (sediments) obtained from some Pistacia species
  1. Tez No: 974191
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2023 ve 2024 yılları arasında Gaziantep ilinde Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Arazi Gen Bankası parselinde ve serasında yürütülmüştür. Arazi Gen Bankası parselinde bulunan ve Antep fıstığında anaç olarak kullanılabilen P. atlantica, P. palaestina, P. vera, P. terebinthus, P. eurycarpa, P. chinensis, P. integerrima ve P. khinjuk türleri ile bunlara ait 44 ana ebeveyn genotip ağaç tohum kaynağı olarak kullanılmıştır. Tohum kaynağı ana ağaçların yaprak dökümü tarihi, tomurcuk patlama tarihi, ilk, tam ve son çiçeklenme tarihi, çiçeklenme süresine (gün) ait fenolojik verileri elde edilerek kayıt altına alınmıştır. Daha sonra bu ağaçlardan elde edilen tohumların pomolojik verileri ölçülmüştür. Tohumlar ısı kontrollü sera içinde plastik tüplere 3 tekerrür olarak ekilmiştir. Çalışmada kullanılan tüm genotiplerin çimlenme oranı (%), çöğür boyu (cm), çöğür çapı (mm), gövde yaş ve kuru ağırlığı (g), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), kök uzunluğu (cm) ve saçak kök (1-5 puan) ölçümleri yapılmıştır. Tartılı derecelendirme yöntemi ile puanlama sonucunda tüm genotipler içinde PK1 genotipi üstün bulunmuştur. Her Pistacia türü için ayrı ayrı değerlendirme yapıldığında ise; P. atlantica türü içindeki genotipler arasında PA11, P. eurycarpa türü içindeki genotipler arasında PE3 önde bulunmuştur. P. khinjuk türü içinde yer alan genotipler arasında PK1, P. palaestina türü içinde yer alan genotipler arasında PP3 üstün bulunmuştur. P. terebinthus türü içinde bulunan genotipler arasında PT2, P. vera türü içinde yer alan genotipler arasında ise PV6 üstün genotip olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Arazi Gen Parselinde bulunan genotiplerin bazı anaçlık performansları belirlenmiştir. Öne çıkan bu genotipler ile anaç ıslah programının oluşturulması ve araştırma sonucunda üstün bulunan anaçların tescili yapılarak üretime kazandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2023 and 2024 in the Land Gene Bank plot and greenhouse of the Directorate of Pistachio Research Institute in Gaziantep province. P. atlantica, P. palaestina, P. vera, P. eurycarpa, P. terebinthus, P. chinensis, P. integerrima and P. khinjuk species and their 44 mother genotypes were used as seed source. Phenological data such as defoliation date, bud burst date, first, full and last flowering date, flowering duration (days) of the seed source parent trees were obtained and recorded. Then, pomological data of the seeds obtained from these trees were measured. The seeds were sown in 3 replications in plastic tubes in a temperature-controlled greenhouse. Germination rate (%), seedling height (cm), seedling diameter (mm), stem wet and dry weight (g), root wet and dry weight (g), root length (cm) and fringe root (1-5 points) were measured for all genotypes used in the study. As a result of scoring using the weighted ranking method, the PK1 genotype was found to be superior among all genotypes. When evaluated separately for each Pistacia species, PA11 was found to be superior among the genotypes in P. atlantica, and PE3 was found to be superior among the genotypes in P. eurycarpa. PK1 was found to be superior among the genotypes in P. khinjuk, and PP3 was found to be superior among the genotypes in P. palaestina. PT2 was found to be superior among the genotypes in P. terebinthus, and PV6 was found to be superior among the genotypes in P. vera. In this study, some rootstock performances of the genotypes in the Pistachio Research Institute Land Gene Parcel were determined. It is necessary to establish a rootstock breeding program with these prominent genotypes and the rootstocks found superior as a result of the research should be registered and brought into production.