The contested making of modern Turkey in people's words (1923–1948)
Modern Türkiye'nin tartışmalı kuruluşu: Halkın sözleriyle (1923–1948)
- Tez No: 974215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK ERTÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Erken Cumhuriyet Türkiye'sinde sıradan vatandaşların gündelik deneyimlerini ve politik özneliklerini, 1932 ile 1948 yılları arasında devlet yetkililerine ve parti merkezine (Cumhuriyet Halk Fırkası) sunulan mektup ve dilekçelerin yakından incelenmesi yoluyla ele almaktadır. Arşiv kaynaklarına dayanan bu çalışma, bireylerin istihdam, yoksulluk, adaletsizlik ve yerel siyasi temsil gibi konulardaki şikâyetlerini nasıl dile getirdiklerini analiz etmektedir. Devleti tekil ve toplumdan kopuk bir yapı olarak ele almak yerine, bu tez, devlet-toplum ilişkilerini karşılıklı olarak kurucu bir çerçevede değerlendiren ilişkisel bir perspektifi benimsemektedir. Dilekçe sahiplerinin sesini merkeze alarak, bu araştırma elit merkezli anlatılara meydan okumakta ve erken cumhuriyetin toplumsal dokusuna dair daha incelikli bir anlayışa katkı sunmaktadır. Aynı zamanda modern Türkiye tarih yazımına, sosyal tarih, arşiv kuramı ve gündelik direniş teorileri gibi yaklaşımları dâhil ederek eleştirel bir katkı sağlamaktadır. Bu kuramsal mercekler aracılığıyla tez, sıradan insanların hızla dönüşen siyasal düzende nasıl yol aldıklarını ve pazarlık yaptıklarını gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the everyday experiences and political sub-jectivities of ordinary citizens in early Republican Turkey through a close examination of letters and petitions submitted to state officials and party headquarters (Republican People's Party, hereafter RPP) between 1932 and 1948. Drawing from archival sources, the study analyzes how individuals articulated grievances related to employment, poverty, injustice, and local political representation. Rather than treat-ing the state as a monolithic or detached institution, the thesis adopts a relational perspective that views state-society interactions as mutually constitutive. By foregrounding the voices of petitioners, this research challenges elite-centered narratives and contributes to a more nuanced understanding of the early Republic's social fabric. It also critical-ly engages with the historiography of modern Turkey by incorporating perspectives from social history, archival theory, and theories of every-day resistance. Through these lenses, the thesis demonstrates how or-dinary people navigated and negotiated the rapidly transforming political order of their time.