Evaluation of commonly used fairy tales in EFL classes in terms of appropriateness for the child
İngilizce yabancı dil derslerinde sık kullanılan masalların çocuğa göreliği açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 974227
  2. Yazar: REYHAN YAĞCI ÇINKIRDAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE AVARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul düzeyindeki İngilizce yabancı dil derslerinde sıklıkla kullanılan klasik masalları, çocuğa görelik ilkeleri açısından incelemektir. Küçük öğrenciler için İngilizce öğretim materyalleri seçerken, yalnızca dil edinimi boyutunu değil, aynı zamanda bu materyaller, öğrencilerin sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabileceği için çocukların gelişim düzeyini, yaş özelliklerini ve çocuk gerçekliğini de dikkate almak çok önemlidir. Bu nedenle, bu çalışma, yaygın olarak kullanılan İngilizce masalların çocuğa görelik ilkeleriyle ne ölçüde uyumlu olduğunu araştırmaktadır. Nitel bir araştırma tasarımını benimseyen çalışma, iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, seçilen masallar içerik analizi ve uzman değerlendirmesi yoluyla analiz edilmiştir. İkinci aşamada, aktif olarak İngilizce öğrenen ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin seçilen masallarla ilgili görüşlerine başvurulmuştur. Bulgular, bazı masallarda yer alan belirli temaların, çocuğa görelik açısından sorunlu olabileceğini göstermektedir. Öğrenci yanıtları büyük ölçüde içerik analizinin sonuçlarıyla desteklenmektedir. Çocukların görüşleri büyük ölçüde cinsiyet ayrımcılığı, şiddet veya korku gibi öğelerin neden olduğu duygusal sıkıntıyı ve yetişkin normlarının ve yargılarının dayatılmasından duyulan rahatsızlıkla ilgili endişelerini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, ilköğretim düzeyinde öğretim materyali olarak kullanılan masalların daha dikkatli pedagojik seçim ve eleştirel değerlendirme gerektirebileceğini göstermektedir. Öğrencilerin düşüncelerine, duygularına ve deneyimlerine yer veren bu yansıtıcı yaklaşım, yalnızca dil gelişimini desteklemekle kalmaz; aynı zamanda çocukların bilişsel ve duygusal ihtiyaçlarına duyarlı, kapsayıcı ve gelişimsel olarak uygun öğrenme ortamlarının oluşmasına da katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine classical fairy tales frequently used in English as a Foreign Language (EFL) class in primary schools in terms of child-appropriateness principles. When selecting English teaching materials for young learners, it is crucial to consider not only the aspect of language acquisition but also the developmental level, age characteristics, and children's perception of reality, as these materials can directly affect students' social, cognitive, and emotional development. Accordingly, this study investigates the extent to which fairy tales used in primary school English classes comply with child-appropriateness principles. Employing a qualitative research design, the study is conducted in two stages. In the first stage, the selected fairy tales are analysed through content analysis and expert evaluation. In the second stage, the opinions of fourth-grade primary school students who are actively learning English are gathered regarding the selected tales. The findings indicate that certain themes present in some fairy tales may be problematic in terms of child-appropriateness particularly in terms of gender representations, scenes of fear and violence, and the direct transmission of adult values. The student responses largely align with the results of the content analysis. Children's views reveal concerns about emotional distress caused by elements such as gender discrimination, violence, or fear, as well as discomfort with the imposition of adult norms and judgments. These results suggest that fairy tales used as teaching materials at the primary school level may require more careful pedagogical selection and critical evaluation. Such a reflective approach may contribute not only to language development but also to the creation of more inclusive, meaningful, and developmentally appropriate learning environments that respect children's cognitive and emotional needs