CSR, managerial overconfidence and risk-taking incentives
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), yönetsel aşırı özgüven ve risk alma teşvikleri
- Tez No: 974226
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Şirket yönetiminde kurumsal sosyal sorumluluğun (KSS) önemi önemli ölçüde artmıştır. Yönetsel aşırı özgüven ve risk alma teşviklerine ilişkin araştırmalar 2000'li yılların başından itibaren genişlemiş olsa da, bu çalışmalar büyük ölçüde Mali İşler Müdürlerinin (CFO) firma politikaları üzerindeki rolünü göz ardı etmiştir. Yetersiz incelenmiş bir diğer alan ise yönetsel kötümserliktir; zira mevcut çalışmaların çoğu yalnızca CEO'ların aşırı özgüvenine odaklanmaktadır. Firma ve yıl sabit etkili modeller üzerine kurulu iki çalışmadan oluşan bu doktora tezi, CFO'ların ve yönetsel kötümserliğin rollerini analiz sürecine entegre ederek bu boşlukları ele almaktadır. İlk çalışma, CEO ve CFO'nun aşırı özgüveni ile kötümserliğinin KSS performansı üzerindeki bağımsız ve ortak etkilerini incelemektedir. İkinci çalışma ise CEO ve CFO'nun risk alma teşviklerinin (delta ve vega) KSS performansına etkisini analiz ederken, aşırı özgüven ve kötümserliği etkileşim değişkenleri olarak dâhil etmektedir. Her iki çalışma da 2006–2022 dönemini kapsamakta olup, küresel finansal kriz ve COVID-19 sonrası etkileri izole etmek amacıyla 2011–2019 yıllarına ait bir alt örneklem de analiz edilmiştir. Çalışmalar, CFO'ların KSS politika oluşturmadaki belirleyici etkisini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca, biri aşırı özgüvenli ve diğeri kötümser olan yöneticilerden oluşan dengeli üst yönetim ekiplerinin çevresel (E) skorlar üzerinde olumsuz, sosyal (S) ve genel ESG skorları üzerinde ise olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bulgular ayrıca, yöneticinin vegası aşırı özgüvenle etkileşime girdiğinde KSS performansını olumsuz etkilerken, kötümserlikle etkileşime girdiğinde olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of corporate social responsibility (CSR) in firm management has grown substantially. Although research on managerial overconfidence and risk-taking incentives has expanded since the early 2000s, it has largely overlooked the role of Chief Financial Officers (CFOs). Another underexplored area is managerial pessimism, as most studies focus solely on CEO overconfidence. This dissertation, comprising two studies on corporate CSR performance based on firm and fixed effects models, addresses these gaps by integrating the roles of CFOs and managerial pessimism into the analysis. The first study investigates the independent and joint effects of CEO and CFO overconfidence and pessimism on CSR performance. The second study investigates the effect of CEO and CFO risk-taking incentives (delta and vega) on CSR performance, with overconfidence and pessimism introduced as moderating variables. Both studies span the period from 2006 to 2022 and a sub-sample from 2011 to 2019 to isolate the effects of the post-global financial crisis (GFC) and the COVID-19 pandemic. They contribute to the literature by demonstrating the significant effect of CFOs in CSR policymaking. Furthermore, balanced executive teams, comprising an overconfident and pessimistic executive exhibit a negative effect on environmental (E) scores but a positive effect on social (S) and overall ESG scores. The findings also reveal that executive vega, when interacted with overconfidence, negatively affects CSR performance, whereas it has a positive effect when interacted with pessimism.