The impact of sustainable development goals on the success of online crowdfunding campaigns: An analysis through natural language processing techniques
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin çevrimiçi kalabalık fonlama kampanyalarının başarısı üzerindeki etkisi: Doğal dil işleme teknikleriyle bir analiz
- Tez No: 974258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Ekonometri, Finance, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Çevrimiçi kitle fonlaması platformları, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın (SKA'ların) gerçekleştirilmesi için kaynakların harekete geçirilmesinde önemli bir alternatif finansman yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, SKA uyumunun kampanya başarısı üzerindeki etkisini incelemekte ve ayrıca ödül bazlı kitle fonlaması platformlarında hangi bireysel sürdürülebilir kalkınma amaçlarının daha başarılı olduğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, 2020 ile 2024 yılları arasında başlatılan 138.393 Kickstarter kampanyasına ait veriler kullanılarak, kampanya açıklamalarının Doğal Dil İşleme (NLP) teknikleriyle analiz edilmesi ve kampanya başarısının doğal logaritması alınmış toplanan fon miktarı ile destekçi sayısı üzerinden ölçülmesi yoluyla, SKA uyumu ile kampanya başarısı arasındaki ilişki; kampanya süresi, duygu analizi, proje kategorisi ve coğrafi bölge gibi kontrol değişkenleri dikkate alınarak, En Küçük Kareler (OLS) regresyon modeli ile değerlendirilmiştir. Bulgular, SKA uyumunun kampanya başarısıyla istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle, çevresel konularla ilgili amaçlar olan SKA 6 (Temiz Su ve Sanitasyon), SKA 13 (İklim Eylemi) ve SKA 14 (Sudaki Yaşam) fonlama başarısını önemli ölçüde artırmaktadır. Buna karşılık, temel insani iv ihtiyaçlara odaklanan SKA 1 (Yoksulluğa Son), SKA 2 (Açlığa Son), SKA 3 (Sağlıklı Bireyler) ve SKA 4 (Nitelikli Eğitim) gibi hedeflere yönelik kampanyaların daha az fon ve destekçi çektiği görülmektedir. Ayrıca, kampanya açıklamalarında kullanılan olumlu duyguların kampanya başarısına katkıda bulunduğu, kampanya süresinin ise başarı üzerinde olumsuz etkisi olduğu saptanmıştır. Coğrafi bölge ve kategori açısından da anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş; Asya-Pasifik bölgesinde başlatılan ve Çizgi Roman, Tasarım ve Oyun gibi kategorilere ait kampanyaların, Kuzey Amerika'daki ve Sanat kategorisindeki kampanyalara kıyasla daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kampanya oluşturucular için pratik öneriler sunmakta; özellikle çevresel ve adalet odaklı SKA temalarının kampanyalarda stratejik olarak vurgulanmasının, olumlu bir anlatım dili kullanılarak ve kısa zaman dilimlerinde yürütülen kampanyalarla birlikte, bölgesel ve kategorik dinamiklere uygun stratejiler geliştirilmesinin ödül bazlı kitle fonlaması platformlarında başarıyı artıracağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Online crowdfunding platforms are emerging as a significant alternative potential finance method, which are playing a critical role in mobilizing resources to achieve the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). This Study investigates the impact of SDG alignment on campaign success and, in addition, tries to find which individual sustainable development goals are more successful on a reward-based crowdfunding platform. By utilizing Natural Language Processing (NLP) techniques and Ordinary Least Squares (OLS) regression models on Kickstarter platform dataset of 138393 campaign launch between 2020 to 20204 to assess the relationship SDG alignment and campaign success, measured by the natural logarithms of the total pledged amount and the number of backers, while controlling for campaign duration, sentiment, project category, and geographical region. The findings show that SDG alignment has a statistically significant positive relationship with campaign success. Specifically, SDGs related to environmental such as SDG6 (Clean Water), SDG13 (Climate Action), and SDG14 (Life Below Water) significantly increase funding success. Conversely, campaigns focusing on basic needs such as SDG1 (No Poverty), SDG2 (Zero Hunger), SDG3 (Good Health), and SDG4 vi (Quality Education) tended to attract less funding and fewer backers on the Kickstarter platform. Sentiment in descriptions also contributes positively to the campaign's success, and campaign durations have a negative impact. Additionally, there are significant regional and category differences, with campaigns in the Asia-Pacific area and categories like Comics, Design, and Games performing better than those in North America and the Art category. These results offer practical implications for campaign creators, highlighting the strategic benefit of incorporating specific SDG themes, particularly environmental and justice-oriented ones, coupled with positive messaging and concise campaign timelines, while tailoring approaches to regional and categorical contexts to maximize crowdfunding success on reward-based platforms.