Kafelerde biyofilik tasarımın etkisi:İstanbul nişantaşı'ndaki cup of joy örneği
The impact of biophilic design in coffee shops: a case study of cup of joy nişantaşi, İstanbul
- Tez No: 974330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİH KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentsel yaşamın hızla artması ve yoğun yaşam tarzları, insanların doğal çevreyle olan bağlarını giderek zayıflatmıştır. Bu kopukluk, yapılı çevrede stresin artmasına, konforun ve iyi oluş halinin azalmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, birçok sosyal araştırmacının“üçüncü mekân”olarak adlandırdığı, ev (birinci mekân) ve iş yeri (ikinci mekân) dışında kalan alanlar olarak kahve dükkanları önemli bir yer tutmaktadır. Bu mekânlar sıklıkla çalışma, sosyalleşme ve dinlenme amacıyla kullanılmaktadır. Ancak, yapay aydınlatma, sentetik malzemeler ve dar planlamalar gibi unsurlara dayanması, doğadan kopuşun bir yansımasıdır. Biyofilik tasarım, bu soruna yönelik umut verici bir çözüm sunmakta ve son yıllarda mimarlık ve iç mekân tasarımında öne çıkan bir yaklaşım haline gelmektedir. Biyofilik tasarım, psikolojik iyi oluşu desteklemeyi ve özellikle iç mekânlar gibi yapılı çevrelerin genel yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, biyofilik tasarımın müşteri davranışları üzerindeki etkisini analiz etmeyi ve müşteri konforu ile iyi oluşuna olan katkılarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın odağında, İstanbul, Türkiye'de yer alan Cup of Joy Nişantaşı kahve dükkanı örnek olay çalışması olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında biyofilik tasarım desenlerinin değerlendirilmesi, davranış haritalama, gözlem ve müşteri görüşmeleri gibi nicel ve nitel yöntemler kullanılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rise of urbanization and fast-paced lifestyles has led to a growing disconnection between people and the natural environment. This separation has increased stress, reduced comfort, and well-being in the built environment. In this context, coffee shops emerge as an important place, as many social researchers have emphasized the significance of“third places”, those spaces that are separate from home as the first place and work as the second place, they are frequently utilised as places to study, work, and socialise. However, it reflects the broader disconnection from nature by relying on artificial lighting, synthetic materials, and small layouts. Biophilic Design offers a promising solution to this issue and has increasingly become a prominent approach in architecture and interior design. It seeks to promote psychological well-being and improve the general standard of the constructed surroundings, especially indoor spaces like coffee shop settings. This study aims to analyze biophilic design's impact on customer behavior and evaluate how biophilic design affects customers' comfort and well-being, focusing on the case study of Cup of Joy Nişantaşı in Istanbul, Turkey. The study achieved these objectives by utilizing quantitative and qualitative methods such as evaluation of biophilic design patterns, behavioral mapping, observations, and interviews conducted in the selected coffee shop.