Psödoeksfoliasyon sendromlu olgularda posterior segment okuler kan akımının optik koherens tomografi anjiografisi ile incelenmesi
Evaluation of posterior segment ocular blood flow in patients with pseudoexfoliation syndrome using optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 974349
  2. Yazar: BAYRAM ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromu (PES) ve psödoekfoliasyon glokomu (PEG) olanhastalarda arka segment vasküler yapılarını optik koherens tomografi anjiografisi(OKTA) ile değerlendirmek ve kontrol grubu ile karşılaştırmak Gereç-Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği' nde Mart2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında PES ve PEG olan hastalar incelendi. Gruplar; PES,PEG ve Kontrol olmak üzere 3 grup olarak planlandı. PES'lu 31, PEG 28, Kontrol 28hasta dahil edildi. Hastaların tam oftalmolojik muayene sonrası Bilgisayarlı GörmeAlannı ve OKTA görüntülemeleri yapıldı. Hastaların makula yüzeyel kapiller pleksus(YKP), derin kapiller pleksus (DKP), dış retina ve koryokapillaris (KK) akım alanları(AA) ile YKP ve DKP vasküler dansiteleri (VD) incelendi. Ayrıca optik diskte optik sinirbaşı, radyal peripapiller kapiller (RPK), vitreus ve KK ile optik sinir başı ve RPK pleksusvasküler dansite parametreleri ölçüldü. Yüzeyel ve derin foveal avasküler zon (FAZ)alanları incelendi. Retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) kalınlığı ve Ganglion hücrekopmpleksi (GHK) ölçümü yapıldı. Bulgular: Yüzeyel ve derin pleksus ve koroid akım alanı değerlendirildiğinde kontrolgrubunun her iki gruba göre anlamlı şekilde daha yüksek yüzeyel ve derin pleksus vekoroid akım alanına sahip olduğu(p<0.001), PES ile PEG grupları arasında ise istatistikselolarak anlamlı fark bulunmadığı gösterilmiştir(p=0.772). FAZ Yüzeyel ve derin pleksusakım alanı ortalamaları kontrol gubunda her iki gruba göre anlamlı şekilde daha düşükiken(P<0.001), diğer iki grup arasında fark saptanmadı(YKP p=0.191 DKP p=0.083).Makula dansisite ölçümlerinde YKP vsaküler dansisitesi tüm retinada PEGgrubunun diğer her iki gruba göre anlamlı şekilde daha düşük iken (p<0.001) diğeriiigruplar arasında fark saptanmadı(p=0.227). Foveada YKP dansisitesi ikilikarşılaştırmalarda sadece kontrol ile PEG grubu arasında anlamlı fark saptandı(p<0.006).Parafoval YKP dansisitesi PEG grubunun her iki gruba göre anlamlı düşükbulunurken(p<0.001), PES grubununda kontrole göre anlamlı düşük olduğusaptandı(p<0.05). DKP dansisite ölçümlerinde kontrol grubunun hem PES hem de PEGgrubuna göre anlamlı yüksek(p<0.001), PEG grubunun en düşük değerlere sahip olduğusaptandı(p<0.001).Optik sinir akım alanı ölçümlerinde sinir başı, vitreus,radial peripapiller kapiller(RPK)'de gruplar arası anlamlı fark saptanırken(p<0.001) koroid akım alanında gruplararası fark saptanmadı(p=0.065). Optik Sinir başında PEG grubu her iki gruba göre anlamlıdüşük iken(p<0.001), PES grubu da kontrole göre düşük saptandı(P<0.05). Vitreus'daPEG grubunun akım alanı her iki gruba göre anlamlı düşük saptandı. RPK'de PEG grubuakım alanı her iki gruba göre anlamlı düşük iken PES ile kontrol arası fark bulunmadı.Optik sinir dansisite ölçümlerinde RPK dansite değerleri tüm disk ve disk içiölçümler açısından gruplar arasında anlamlı fark mevcuttu. İkili karşılaştırmalarda PEGgrubunun her iki gruba göre anlamlı düşük değerlere sahip olduğu belirlendi (p<0.01),PES ile kontrol grubu arasındaki fark ise anlamlılık düzeyine ulaşmadı. Peripapiller RPKPEG grubu her iki gruba göre anlamlı şekilde daha düşük iken bazı sektörlerde PES grubukontrol grubuna göre düşük dansisite gösterdi. Sonuç: Çalışmada PES olan hastalarda makula ve optik sinir AA ve VD' de etkilenmeolduğu gösterildi. OKTA uygulaması kolay, noninvaziv ve tekrarlanabilir birgörüntüleme yöntemi olması ile PES' li olgulardaki arka segment vasküler değişikliklerinanaliz edilmesinde yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate posterior segment vascular structures in patients withpseudoexfoliation syndrome (PES) and pseudoexfoliation glaucoma (PEG) using opticalcoherence tomography angiography (OCTA) and to compare the results with a controlgroup. Materials and Methods: In this prospective study conducted at the OphthalmologyClinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospitalbetween March 2024 and June 2025, patients with PES and PEG were examined.Participants were divided into three groups: PES, PEG, and Control. The study included31 PES, 28 PEG, and 28 control subjects. Following complete ophthalmologicexamination, all patients underwent visual field testing and OCTA imaging.Macular superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP), outerretina, and choriocapillaris (CC) flow areas (FA), as well as SCP and DCP vasculardensities (VD), were evaluated. In the optic disc, parameters such as optic nerve head(ONH), radial peripapillary capillaries (RPC), vitreous, and CC flow areas, as well asONH and RPC vascular density, were measured. Superficial and deep foveal avascularzone (FAZ) areas were analyzed. Retinal nerve fiber layer thickness (RNFLT) andganglion cell complex (GCC) measurements were also recorded. Results: When flow areas of the superficial and deep plexuses and choroid werecompared, the control group had significantly higher values than both PES and PEGgroups (p<0.001), while no significant difference was found between PES and PEGgroups (p=0.772). The mean FAZ areas of the superficial and deep plexuses weresignificantly smaller in the control group than in both PES and PEG groups (p<0.001),with no significant difference between the latter two (SCP p=0.191, DCP p=0.083).vIn macular density measurements, SCP vascular density across the retina wassignificantly lower in the PEG group compared with both other groups (p<0.001), whileno difference was observed between PES and control groups (p=0.227). In the fovea, SCPdensity was significantly lower only in the PEG group compared to controls (p<0.006).Parafoveal SCP density was significantly lower in the PEG group than in both groups(p<0.001), and also lower in PES compared to controls (p<0.05). In DCP densitymeasurements, the control group had significantly higher values than both PES and PEGgroups (p<0.001), with the PEG group showing the lowest values (p<0.001).In optic nerve flow area analysis, significant intergroup differences were found inthe optic nerve head, vitreous, and RPC (p<0.001), but not in the choroid (p=0.065). ThePEG group had significantly lower optic nerve head flow areas than both other groups(p<0.001), and the PES group had lower values than the control group (p<0.05). Thevitreous flow area was significantly lower in the PEG group compared to both othergroups. The PEG group also had significantly lower RPC flow area compared to bothother groups, while no significant difference was found between PES and control groups.In optic nerve density measurements, RPC density values showed significant differencesamong all groups (p<0.01). Pairwise comparisons revealed that the PEG group hadsignificantly lower values than both other groups, while the difference between PES andcontrols did not reach statistical significance. Peripapillary RPC density was significantlylower in the PEG group than in both other groups, and in some sectors, the PES groupalso showed lower density compared with controls. Conclusion: This study demonstrated that macular and optic nerve flow area and vasculardensity were affected in patients with PES. OCTA is an easy-to-use, non-invasive, andreproducible imaging modality that provides valuable guidance in analyzing posteriorsegment vascular changes in PES patients