Çocuklarda kan alma sırasında kaleidoskop ve dikkati başka yöne çeken kartların ağrı ve korku düzeyine etkisi
The effect of kaleidoscope and distraction cards on pain and fear levels during venipuncture in children
  1. Tez No: 974348
  2. Yazar: HASRET TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, çocuklarda kan alma işlemi sırasında kaleidoskop ve dikkati başka yöne çeken kartların ağrı ve korku düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma, Mart-Haziran 2025 tarihleri arasında Dr. Hulusi Alataş Elmadağ Devlet Hastanesi kan alma biriminde dahil edilme kriterlerini karşılayan her grupta 30 çocuk olmak üzere toplam 90 çocuk ile tamamlanmıştır. Veriler, Tanıtıcı bilgi formu, Wong-Baker Faces Ağrı Derecelendirme Ölçeği, Çocuk Korku Ölçeği ve Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçümler hem ebeveyn hem de bağımsız gözlemci (araştırmacı) tarafından yapılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal-Wallis H testi, Wilcoxon testi, Fisher Exact testi, sınıf içi korelasyon katsayısı ve Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Katılımcılar demografik açıdan benzer bulunmuştur (p>0,05). Dikkati başka yöne çeken kart grubunun ağrı ve korku puanları hem araştırmacı hem ebeveyn değerlendirmelerinde kontrol ve kaleidoskop gruplarına göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p<0,05). Wong-Baker ve Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği sonuçlarında, Dikkati başka yöne çeken kart<(Kontrol ≈ Kaleidoskop) ilişkisi gözlenmiştir. Çocuk Korku ölçeğinde, araştırmacı değerlendirmelerinde dikkati başka yöne çeken kart grubunun puanları en düşük, kontrol grubunun puanları en yüksek bulunmuştur. Ölçekler arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon (r=0,7-0,96) tespit edilmiştir. Dikkati başka yöne çeken kart yöntemi, 4-6 yaş çocuklarda kan alma sırasında ağrı ve korkuyu azaltmada kaleidoskop ve kontrol gruplarına kıyasla daha etkilidir. Kaleidoskop yöntemi ise bazı ölçütlerde etkili olsa da dikkati başka yöne çeken kart kadar belirgin bir üstünlük göstermemiştir. Sonuç olarak dikkati başka yöne çeken kartların kan alma işlemi sırasında etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of two different distraction techniques (cards and kaleidoscope) on pain and fear levels in children aged 4-6 years during venipuncture. This randomized controlled trial was conducted between March and June 2025 at the blood collection unit of Dr. Hulusi Alataş Elmadağ State Hospital. A total of 90 children who met the inclusion criteria were enrolled and randomly assigned to three groups (Distraction Cards, Kaleidoscope, Control). Data were collected using the Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, the Children's Fear Scale, and the Facial Expression Pain Scale. Measurements were performed by both the parent and an independent observer (researcher). Descriptive statistics, Kruskal–Wallis H test, Wilcoxon test, Fisher's Exact test, intraclass correlation coefficient (ICC), and Spearman's correlation were used for data analysis. The groups were similar in terms of demographic characteristics (p>0.05). Pain and fear scores in the Distraction Cards group were significantly lower than those in the Kaleidoscope and Control groups according to both researcher and parent assessments (p<0.05). In the Wong-Baker and Facial Expression Pain Scales, the relationship was observed as Distraction Cards < (Control ≈ Kaleidoscope). In the Children's Fear Scale, the researcher's evaluations showed the lowest scores in the Distraction Cards group and the highest in the Control group. Strong positive correlations (r=0.7–0.96) were found between the scales. The card method was more effective in reducing pain and fear during venipuncture in 4-6-year-old children compared to the kaleidoscope and control groups. Although the kaleidoscope method showed some positive effects, it was not as effective as the distraction cards method. Incorporating distraction techniques such as distraction cards into routine procedures during venipuncture may improve children's procedural experiences.