Sakroiliak eklem disfonksiyonunda reformer pilatesin ağrı, esneklik ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of reformer pilates on pain, flexibility, and functionality in sacroiliac joint dysfunction
  1. Tez No: 974351
  2. Yazar: YEŞİM İNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Sakroiliak eklem disfonksiyonu, bireylerde ağrı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyonel yetersizliklere neden olarak bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, sakroiliak eklem disfonksiyonu tanısı almış bireylerde reformer pilates ve ev egzersizi programlarının ağrı, esneklik, denge ve fonksiyonellik üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 20–55 yaş aralığında, en az üç sakroiliak provokasyon testinde pozitif yanıt veren, lomber bölgede ağrısı olan bireyler katılmıştır. Pelvis/lomber cerrahi öyküsü, bacak boyu eşitsizliği, osteoporoz ve gebelik dışlanma kriterleri olarak belirlenmiştir. Çalışmaya alınan bireyler iki gruba ayrılmıştır. Reformer Pilates Grubu, haftada 3 gün fizyoterapist eşliğinde reformer cihazı ile abdominal, lomber ve gluteal kasları hedefleyen egzersizler yaparken; Ev Egzersizi Grubu haftanın her günü bireysel olarak pelvik stabilite, esneklik ve core aktivasyonunu destekleyen egzersizleri uygulanmıştır. Çalışmada ağrı düzeyi Görsel Analog Skala, fonksiyonellik Oswestry Özürlülük İndeksi ve Oxford Kalça Skoru, esneklik Schober testi, denge ise Stork testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü testi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, reformer pilates ve ev egzersizi programlarının sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireyler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre, her iki müdahale de ağrıyı azaltmada, fonksiyonelliği geliştirmede, esnekliği artırmada ve dengeyi iyileştirmede olumlu etkiler sağlamıştır. Bununla birlikte, reformer pilates uygulamaları, tüm bu alanlarda ev egzersizi programına kıyasla daha yüksek düzeyde gelişim göstermiştir. Sonuç olarak, hem reformer pilates hem de ev egzersizi programları sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireylerde uygulanabilir olup, reformer pilates; ağrı, esneklik ve fonksiyonellik parametrelerinde daha etkili bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sacroiliac joint dysfunction is a condition that negatively affects individuals' quality of life by causing pain, movement limitations, and functional impairments. The aim of this study was to investigate the effects of reformer pilates and home exercise programs on pain, flexibility, balance, and functionality in individuals diagnosed with sacroiliac joint dysfunction. The study included individuals aged 20 to 55 years who had pain in the lumbar region and showed positive responses in at least three sacroiliac provocation tests. Exclusion criteria included history of pelvic or lumbar surgery, leg length discrepancy, osteoporosis, and pregnancy. Participants were divided into two groups. The Reformer Pilates Group performed exercises targeting abdominal, lumbar, and gluteal muscles on a reformer device under the supervision of a physiotherapist three times per week, while the Home Exercise Group performed individual exercises every day to support pelvic stability, flexibility, and core activation. Pain levels were evaluated using the Visual Analog Scale, functionality with the Oswestry Disability Index and Oxford Hip Score, flexibility with the Schober test, and balance with the Stork test and Timed Up and Go test. The results showed that both interventions positively affected pain reduction, improved functionality, increased flexibility, and enhanced balance. However, the reformer pilates program demonstrated higher levels of improvement across all these domains compared to the home exercise program. In conclusion, both reformer Pilates and home exercise programs can be applied in individuals with sacroiliac joint dysfunction; however, reformer Pilates stands out as a more effective option in terms of pain, flexibility, and functionality parameters.