Development of gelatin-carboxymethyl cellulose based 3D-printed scaffolds for cardiac and bone tissue engineering
Kardiyak ve kemik doku muhendisliği içinjelatin ve karboksimetil seluloz bazlı3B-basılmış doku iskelelerinin geliştirimesi
  1. Tez No: 974352
  2. Yazar: ŞULE ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yumuşak ve sert dokuları etkileyen doku defektleri, rejeneratif tıpta hala önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, yumuşak doku modeli olarak kalp dokusu, sert doku modeli olarak ise kemik dokusu ele alınmıştır. Her iki sistemde de, biyouyumlu ve baskıya uygunl yapıları nedeniyle jelatin (Gel) ve karboksimetil selüloz (CMC) temel polimerler olarak kullanılmış; dokuya özgü özellikler için kalp iskelelerine grafen oksit (GO), kemik dokusu iskelelerine ise nano-hidroksiapatit (HA) eklenmiştir. Kalp dokusu uygulamaları için, farklı konsantrasyonlardaki (100:20 mM, 50:10 mM, 25:5 mM) N-(3-dimetilaminopropil)-nn'-etilkarbodiimid hidroklorür (EDC) ve Nhidroksisüksinimid (NHS) kullanılarak çapraz bağlanmış CMC/Gel ve CMC/Gel/GO iskeleleri, ekstrüzyon tabanlı 3D baskı yöntemiyle üretilmiştir. C15/G7.5/GO1 formülasyonu % 61.03 oranında onemli bir gerinme artışı sağlarken, C10/G7.5/GO1 formülasyonu elektrik iletkenliği ile doğal miyokard dokusuna benzer iletkenlik göstermiştir. GO içeren gruplarda H9C2 hücre canlılığı anlamlı şekilde artarak iskelelerin kalp doku mühendisliğine uygunluğunu göstermiştir. Sert doku mühendisliği kapsamında, nano-HA ve jelatin konsantrasyonlarının 3D baskılı kemik iskelelerinin mekanik performansı, biyouyumluluğu ve biyolojik etkinliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. HA10/G1 5/C7.5 formulasyonu,yük taşımayan uygulamalar için uygun 2.6 MPa basma dayanımı, kontrollü degradasyon ve 28 gün sonunda SBF (simüle vücut sıvısı) ortamında belirgin apatit oluşumu göstermiştir. MC3T3-E1 pre-osteoblast hucreleri ile yapılan hucre kulturu çalışmaları, özellikle nano-HA ile zenginleştirilmiş gruplarda mükemmel hücre tutunması, proliferasyonu ve mineralizasyon potansiyelini ortaya koymuştur. Gel/CMC bazlı iskeleler hem yumuşak ve sert doku onarımı için umut vadeden platformlardır.
Özet (Çeviri)
Tissue defects affecting both soft and hard tissues remain a significant challenge in regenerative medicine. In this study, specifically, cardiac tissue was studied as a representative soft tissue model, while bone tissue served as the hard tissue model. Gelatin (Gel) and carboxymethyl cellulose (CMC) formed the biocompatible, printable backbone, while graphene oxide (GO) and nano-hydroxyapatite (HA) were added to tailor scaffold properties for cardiac and bone tissue applications, respectively. For cardiac applications, extrusion-based 3D printing was used to produce CMC/Gel and CMC/Gel/GO scaffolds crosslinked with different concentrations (100:20 mM, 50:10 mM, 25:5 mM) of N-(3-dimethylaminopropyl)-n'-ethylcarbodiimide hydrochloride (EDC)/N hydroxysuccinimide (NHS) to optimize mechanical integrity and structural stability. While C15/G7.5/GO1 demonstrated a substantial increase in tensile strain (61.03%), C10/G7 .5/GO1 exhibited conductivity values within the range of native myocardium. Furthermore, H9C2 cell viability significantly improved in GO-containing groups, confirming their suitability for cardiac tissue applications. For hard tissue engineering, the effects of nano-HA and Gel concentrations on 3D-printed bone scaffolds were investigated in terms of mechanical performance, bioactivity and biocompatibility.HA10/G15/C7.5 showed the highest compressive strength (2.6 MPa), controlled degradation, favorable water uptake, and notable apatite formation after 28 days in SBF. MC3T3-E1 cell studies showed excellent adhesion, proliferation, and mineralization, especially in nano-HA enriched scaffolds. Overall, this thesis shows that Gel/CMC-based scaffolds are promising for soft and hard tissue repair due to their tunable biochemical, mechanical, and structural properties.