Maksimum güç noktası takipli solar kojenerasyon sistemin geliştirilmesi
Development of solar cogeneration system with maximum power point tracking
  1. Tez No: 974373
  2. Yazar: AHMET ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devriminden sonra meydana gelen makineleşmeden dolayı enerjiye talep her geçen gün artarak devam etmiştir. Sanayi devrimden günümüze kadar yenilenemeyen enerji kaynakları olan fosil yakıtlar ile kontrolsüz şekilde enerji ihtiyacı karşılanmaya çalışılmış ve fosil kaynaklardan dolayı bir çok savaşlar yaşanmıştır. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının bir gün biteceğini ön görülerek ve enerji ihtiyacını gidermek için çeşitlendirmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik arayışlar olmuştur. Bu arayıştan sonra HES, RES, GES vb. tesislere yatırımlar yapılarak Yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirilmiştir. Başlarda fosil yakıtlara göre pahalı olmasından dolayı yeteri kadar ilgi görmemesi zamanla küresel ısınmanın özellikle iklim konusunda etkileri hissedilecek derece artınca, ülkeler tarafından şirketler bu alana yatırım yaptırılmaya teşvik ettirilmiştir. Günümüzde Güneş enerjisinden maksimum verim alınması için hem PV panelde kullanılan hücreler üzerinde iyileştirilmeler yapılmış hem de güneş takip sistemleri yapılarak güneşten maksimum verim alınması sağlanmıştır. Bu projede yapılan işlem de ise; tek eksenli güneş takip sistemi yapılarak güneşi gün içerisinde takip edip, güneş ışınlarından maksimum verim alması amaçlanmıştır. Ayrıca Fotovoltaik panellerin sıcaklık artışından kaynaklı verimin düşmesinin önüne geçmek için de şebeke suyu yardımıyla Güneş panellerinin soğutularak verimin arttığı görülmüştür. PV panelin soğutulmasından ortaya çıkan sıcak su ile de evlerde, işletmelerde, hastanelerde, üniversitelerde vb. yerlerde kullanılarak atıl durumdaki ısı enerjisinin yeniden kullanılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the demand for energy continued to increase day by day due to the mechanization that occurred. From the industrial revolution to the present day, the energy need has been tried to be met uncontrollably with fossil fuels, which are non-renewable energy sources, and many wars have been experienced due to fossil resources. Foreseeing that non-renewable energy sources will run out one day and in order to diversify in order to meet the energy need, there have been searches for renewable energy sources. After this search, investments were made in facilities such as HES, RES, GES etc. and renewable energy sources were diversified. Initially, due to being expensive compared to fossil fuels, it did not attract enough attention, but over time, when the effects of global warming, especially in terms of climate, increased to a degree that would be felt, countries encouraged companies to invest in this field. Today, in order to obtain maximum efficiency from solar energy, improvements have been made both on the cells used in PV panels and sun tracking systems have been made to obtain maximum efficiency from the sun. In this project, the aim was to follow the sun during the day by making a single-axis sun tracking system and to obtain maximum efficiency from the sun's rays. In addition, in order to prevent the decrease in efficiency due to the temperature increase of the photovoltaic panels, it has been observed that the efficiency of the solar panels is increased by cooling them with the help of mains water. The hot water generated by the cooling of the PV panel is also used in homes, businesses, hospitals, universities, etc., and the reuse of idle heat energy is ensured.