Measuring the impact of the October 7,2023 geopolitical shock on equity market interdependence: Evidence from the Tel Aviv Stock Exchange
7 Ekim 2023 Jeopolitik Şoku'nun hisse senedi piyasası bağımlılığı üzerindeki etkisinin ölçülmesi: Tel Aviv Borsası'ndan elde edilen kanıtlar
  1. Tez No: 974372
  2. Yazar: OSMAN BAHAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Siyasal Bilimler, Economics, Finance, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 7 Ekim 2023 çatışması üzerine TASE'deki hisse senedi getirilerinin birbiriyle bağlantılılığını inceleyerek jeopolitik bir olayın finansal sonuçlarını vurgulamaktadır. Bu araştırma, özellikle jeopolitik açıdan hassas bölgelerde, bölgesel politik istikrarsızlık ile sermaye piyasaları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezin temel amacı, artan jeopolitik belirsizlik döneminde TASE'de listelenen hisse senetleri arasındaki getiri taşmalarının yoğunluğunu ve yönünü analiz etmektir. TASE içindeki sektörel çeşitliliği yansıtacak şekilde seçilen beş ana sektörde (biyomedikal, endüstriyel, petrol ve gaz, teknoloji ve gayrimenkul) yirmi altı şirket ele alınmıştır. Çalışma dönemi, seçilen hisse senetlerinin getiri yapılarındaki hem olay öncesi hem de olay sonrası dinamikleri içerecek şekilde 7 Ekim 2022-7 Ekim 2024 tarihlerini kapsamaktadır. Çalışma, günlük logaritmik getiri verileriyle Vektör Otoregresyonu (VAR) aracılığıyla Diebold ve Yilmaz tarafından özetlenen taşma endeksi çerçevesini uygulamaktadır. Model tahmin edilmeden önce, veriler Augmented Dickey-Fuller (ADF) testleri aracılığıyla durağanlık kontrollerinden geçirilir. Ardından, 10 adım ileri genelleştirilmiş tahmin hatası varyans ayrıştırması, seçilen hisse senetleri arasındaki toplam ve yönsel taşmaları belirlemeye yardımcı olur.Sonuçlar mütevazı ancak anlamlı bir korelasyon derecesi göstermektedir (Toplam Taşma Endeksi = %15,58). Ayrıca, Toplam Taşma Endeksi çatışma öncesi dönemde %21,28 iken çatışma sonrası dönemde önemli ölçüde artarak %24,11'e çıkmıştır. Biyomedikal, Endüstriyel, Teknoloji ve Gayrimenkul sektörleri, geri dönüş şoklarının net ileticileri olarak tanımlanırken, Petrol ve Gaz sektörünün şokların net alıcısı olduğu bulunmuştur. Bu, jeopolitik şokların piyasaların sektöre özgü bir şekilde bağlanma şeklini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis highlights the financial consequences of a geopolitical event by studying the interconnectedness of equity returns in TASE upon the conflict of October 7, 2023. This research aims to study the relationship between regional political instability and capital markets, particularly in geopolitically sensitive regions. The main goal of this paper is to analyze the intensity and direction of return spillovers among TASE-listed equities in a time of increased geopolitical uncertainty. Twenty-six companies are considered in five major sectors—biomedical, industrials, oil and gas, technology, and real estate—chosen so as to reflect sectoral diversity within TASE. The study period spans October 7, 2022- October 7, 2024 to include both pre- and post-event dynamics in return structures of selected equities. The study applies the spillover index framework outlined by Diebold and Yilmaz through the Vector Autoregression (VAR) with daily log return data. Prior to estimating the model, the data undergo stationarity checks through Augmented Dickey-Fuller (ADF) tests. Then, a 10-step-ahead generalized forecast error variance decomposition helps determine total and directional spillovers amongst the chosen stocks. The results show a modest but meaningful degree of correlation (Total Spillover Index=15.58%). Furthermore, the Total Spillover Index was 21.28% in the pre-conflict period and significantly increased to 24.11% in the post-conflict period. Biomedical, Industrials, Technology, and Real Estate sectors are identified as net transmitters of return shocks, while the Oil & Gas sector is found to be a net receiver of shocks. This shows that geopolitical shocks influence the way markets are connected in an industry-specific manner.