Öğretmenlerin kişisel mesleki yetkinlik algılarının incelenmesi
An investigation of teachers' perceptions of personal and professional competence
  1. Tez No: 974383
  2. Yazar: ALİ KANTİLAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin kişisel mesleki yetkinlik algılarını çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılarak yürütülen çalışmanın örneklemini Isparta ilinde görev yapan 505 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler,“Kişisel-Mesleki Yetkinlik Algısı Ölçeği”aracılığıyla toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin kişisel mesleki yetkinlik algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu ve görev yapılan yerleşim birimi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle kadın öğretmenlerin iletişim ve sosyal becerilerde daha yüksek algılara sahip olduğu, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin ise alana özgü yetkinliklerde daha düşük algılar sergilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmen yetiştirme programları ve hizmet içi eğitim politikalarının kişisel ve mesleki gelişim boyutunda yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' perceptions of personal and professional competence in terms of various demographic variables. The research was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 505 teachers working in the province of Isparta. Data were collected using the“PersonalProfessional Competence Perception Scale”and analyzed with the SPSS software. The findings revealed that teachers' perceptions of personal and professional competence significantly differed based on variables such as gender, age, professional seniority, educational background, and the type of residential area in which they work. It was found that female teachers had higher perceptions in communication and social skills, whereas younger and less experienced teachers demonstrated lower perceptions in subject-specific competencies. The results indicate that teacher education programs and inservice training policies should be reconsidered in terms of supporting personal and professional development.