Vidalı implant üstü sabit restorasyonlarda protetik komponent tercihinin ve implant açılanmalarının protetik vida üzerindeki mekanik etkisi
The mechanical effect of different implant angles and prosthetic component preference on implant supported screw retained prosthetis's screw
- Tez No: 974382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SAYIN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı implant konumunun açısal farklılıkları ile abutment seçiminin implant-abutment bileşenlerinin mekanik dayanıklılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve abutment vidalarında görülebilecek deformasyonları mikro-BT analiziyle incelemektir. Çalışmamızda; her biri 4.1 mm çapında ve 12 mm uzunluğunda olan 40 adet titanyum implant, akrilik rezin modellerine hem düz hem de açılı pozisyonlarda yerleştirilmiştir. Örnekler; düz yerleştirilmiş implant ve Ti-base abutment kronu (Ti-1), açılı yerleştirilmiş implant ve Ti-base abutment kronu (Ti-2), düz yerleştirilmiş implant ve Multi-unit abutment kronu (MU-1), açılı yerleştirilmiş implant ve Multi-unit abutment kronu (MU-2) olarak 4 gruba ayrılmıştır (n=10). Tüm gruplar, distile su içerisinde 5.000 döngü, 5-50 °C sıcaklık aralığında, 30 saniyelik bekleme süresi ile termal yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. Her bir örneğe, evrensel test cihazı ile yarı-statik yük uygulanmış ve deformasyon sırasında oluşan maksimum kuvvet değerleri kaydedilmiştir. Deformasyon tipleri mikro-BT ve SEM görüntüleme yöntemleri ile belirlenmiştir. Çalışma gruplarının deformasyon gösterdikleri ortalama kuvvet değerleri sırasıyla Ti-1 grubu için 2589 N, Ti-2 grubu için 1768 N, MU-1 grubu için 3318 N ve MU-2 grubu için 2213 N olarak kaydedilmiştir. MU-1 grubu, Ti-1, Ti-2 ve MU-2 gruplarına kıyasla daha yüksek kuvvet değerinde deformasyon gösterniştir. Tüm gruplarda vida bükülmesi gözlenmiştir. Ti-2, MU-1 ve MU-2 gruplarında abutment vidalarındaki bükülme açılanmasında anlamlı fark saptanırken, Ti-1 grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,001; p<0,05). Çalışmamızın sonucunda abutment tercihi ve implant yerleştirme açısı, implant-abutment kompleksinin maksimum yük taşıma kapasitesini etkileyebilmektedir. Hem Ti-base hem de Multi-unit abutmentlar ağız içi kuvvetlerinden daha yüksek kuvvetlere karşı direnç sergilemiştir. Her iki abutment da protetik tedavilerde güvenli olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of angular differences in implant position and abutment selection on the mechanical strength of implant-abutment components and to examine deformations that may occur in abutment screws using micro-CT analysis. Forty titanium implants, each 4.1 mm in diameter and 12 mm in length, were placed in acrylic resin models in both straight and angled positions. The samples were divided into 4 groups: straight-placed implant and Ti-base abutment crown (Ti-1), angled-placed implant and Ti-base abutment crown (Ti-2), straight-placed implant and Multi-unit abutment crown (MU-1), and angled-placed implant and Multi-unit abutment crown (MU-2) (n=10). All groups were subjected to thermal aging in distilled water at a temperature range of 5-50 °C for 5,000 cycles with a 30-second dwell time. Each sample was subjected to a semi-static load using a universal testing machine, and the maximum force values during deformation were recorded. Deformation types were determined using micro-CT and SEM imaging methods. The average force values at which the groups showed deformation were recorded as 2589 N for the Ti-1 group, 1768 N for the Ti-2 group, 3318 N for the MU-1 group, and 2213 N for the MU-2 group. The MU-1 group exhibited deformation at a higher force value compared to the Ti-1, Ti-2, and MU-2 groups. Screw bending was observed in all groups. A significant difference was found in the bending angle of the abutment screws in the Ti-2, MU-1, and MU-2 groups, while no statistically significant difference was found in the Ti-1 group (p=0.001; p<0.05). This study showed that abutment choice and implant placement angle can affect the maximum load-bearing capacity of the implant-abutment complex. Both Ti-base and Multi-unit abutments have demonstrated resistance to forces higher than intraoral forces. Both abutments can be used safely in prosthetic treatments.