Gebelerde uyku kalitesi ve prenatal stres düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between sleep quality andprenatal stress level in pregnant women
- Tez No: 974398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BAYKUŞ, PROF. DR. YILDA ARZU ABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebelerde uyku kalitesi ile prenatal stres düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Nisan-Aralık 2024 tarihleri arasında Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve basit rasgele örnekleme yöntemiyle seçilen 379 gebe oluşturmuştur. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Yaşanan Uyku Sorunlarını Belirleme Ölçeği (GYUS-BÖ) ve Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,09±5,09 olup; çoğunluğunun üniversite mezunu (%46,0), orta gelir düzeyine sahip (%75,2), çekirdek aile yapısında (%91,6) ve ev hanımı (%65,2) olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %20,8'inin sigara kullandığı ve %76,5'inin gebelik öncesine göre uyku düzeninde değişiklik yaşadığı belirlenmiştir. GYUS-BÖ puan ortalaması 61,23±11,83 ve GSDÖ puan ortalaması ise 57,17±28,01 olarak bulunmuştur. Günlük ortalama uyku süresi ile stres düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamışken (r=0,04, p>0,05), gebelikte yaşanan uyku sorunları ile stres düzeyi arasında negatif yönlü zayıf düzeyde (r=-0,22, p<0,01); uyku sorunları ile gebelik stresi arasında ise pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,40, p<0,01). Sonuç olarak, gebelerin genelinde uyku kalitesinin düşük, prenatal stres düzeyinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Uyku kalitesinin azalmasıyla birlikte stres düzeyinin de arttığı; ayrıca eğitim düzeyi düşük olan, geniş ailede yaşayan, sigara kullanan ve düşük ya da ölü doğum öyküsü bulunan gebelerde uyku kalitesinin daha düşük, stres düzeylerinin ise yüksek olduğu görülmüştür. Ek olarak, günlük uyku süresi azaldıkça uyku kalitesinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the relationship between sleep quality and prenatal stress levels in pregnant women. The sample consisted of 379 pregnant women who visited the Bandırma Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic between March and December 2024 and were selected using simple random sampling. Data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form, the Pregnancy Sleep Disturbance Scale (GYUS-BÖ), and the Pregnancy Stress Assessment Scale (GSDÖ) prepared by the researchers. The mean age of the pregnant women participating in the study was 28.09±5.09; the majority were university graduates (46.0 %), had a middle income level (75.2%), lived in a nuclear family (91.6%), and were housewives (65.2%). It was determined that 20.8% of the participants smoked and 76.5% experienced changes in their sleep patterns compared to before pregnancy. The mean GYUS-BÖ score was 61.23±11.83 and the mean GSDÖ score was 57.17±28.01. While no significant relationship was found between average daily sleep duration and stress level (r=0.04, p>0.05), a weak negative relationship was found between sleep problems experienced during pregnancy and stress level (r=-0.22, p<0.01); and a positive, moderately significant relationship was found between sleep problems and pregnancy stress (r=0.40, p<0.01). In conclusion, sleep quality was found to be low and prenatal stress levels were found to be moderate among pregnant women in general. It was observed that stress levels increased with decreased sleep quality; furthermore, sleep quality was lower and stress levels were higher among pregnant women with low educational levels, those living in extended families, those who smoked, and those with a history of miscarriage or stillbirth. Additionally, it was found that sleep quality decreased as daily sleep duration decreased.