Kadınların Yapay Zeka (YZ) farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve sorunlarının incelenmesi: Giresun ili örneği
Determination of women's Artificial Intelligence (AI) awareness levels and examination of problems: The case of Giresun province
  1. Tez No: 974446
  2. Yazar: ŞEYMA TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yapay Zekâ'nın (YZ) gelişimi ve kullanımının hızlı artması ile kadınların YZ farkındalıklarının belirlemeyi amaçlamıştır. Bu farkındalık düzeyinin saptanması kadınların yapay zekâ konusunda dezavantajlı grup olup olmadıklarını ve toplumsal cinsiyet rollerinin şekillenmesinde YZ'nın nasıl rol oynadığı, kadınlar açısından ne gibi sorunlar yaratabileceğinin saptanması açısından da ışık olabilecek niteliktedir. Tarih boyunca kadın rolleri toplumsal cinsiyet rolleri, teknolojik gelişmeler, istihdam politikaları ile değişim gösterse de kadınlar sık sık gerek çalışma yaşamında gerekse de aile hayatında birçok sorunla karşılaşmaktadır. Kadınların sık sık toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmaları her alanda kadın rollerini incelemeyi ihtiyaç haline getirmiştir. Bu çalışmada, YZ'nın insan hayatına birçok alanda girmesiyle kadınların YZ konusundaki farkındalıklarının belirlenmesi önemli bir hal almıştır. Bu çalışma bir nitel araştırmadır. Giresun ilinde yaşayan 15 gönüllü kadın ile görüşmeler yapılmış ve yöneltilen sorular doğrultusunda elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilerek bulgular tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda kadınların YZ konusundaki farkındalıklarının ileri düzeyde olmadığı, YZ ürünlerinin cinsiyet rollerine büründüğünü düşündükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine women's awareness of AI given the rapid growth in the development and use of Artificial Intelligence (AI). Determining this level of awareness could also shed light on whether women are disadvantaged in AI, how AI plays a role in shaping gender roles, and what problems it may pose for women. While women's roles have evolved throughout history due to gender roles, technological advancements, and employment policies, they frequently face numerous challenges in both professional and family life. This frequent exposure to gender inequality has necessitated examining women's roles in every field. In this study, as AI has entered many areas of human life, determining women's awareness of AI has become crucial. This study is a qualitative study. Interviews were conducted with 15 volunteer women living in Giresun province, and the data obtained from the questions were analyzed using thematic analysis to determine the findings. The study revealed that women's awareness of AI is not advanced and that they believe AI products are gendered.