Oyun destekli STEM uygulamalarının, beşinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, STEM alanları ilgilerine ve fen bilimleri dersi tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of game-supported STEM applications on the academic achievements, STEM fields interests and science course attitudes of fifth grade students
  1. Tez No: 974499
  2. Yazar: AHMET ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersinin 5. Sınıf ''Kuvveti Tanıyalım'' ünitesinde eğitsel oyun, STEM ve destekli STEM kullanılarak gerçekleştirilen uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına, STEM alanlarına ilgi düzeylerine ve Fen bilimlerine yönelik tutum üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın yöntemi, öntest-sontest karşılaştırma gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada üç deney grubunun bulunması ve bu grupların birbiri ile karşılaştırmasına imkân sağlaması açısından çalışmaya uygun görülmüştür. Öncelikle çalışmada sayısal veriler toplanarak, ardından uygulamayla ilgili öğrencilerden görüş alınarak nitel veriler de elde edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutu, nicel verileri desteklemek amacıyla deney grubundaki öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmaktadır. Çalışma grubu, Erzurum ili Palandöken ilçesinde bulunan bir ortaokulda 5. Sınıfta öğrenim gören üç şubedeki toplam 90 öğrenciden oluşmaktadır.“Kuvveti Tanıyalım”ünitesinin öğretiminde, 6 haftalık uygulama sürecinde eğitsel oyun, STEM ve oyun destekli STEM olacak şekilde üç deney grubuyla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, akademik başarı testi, STEM alanlarına ilgi ölçeği, Fen bilimlerine yönelik tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 20.00 paket programı kullanılmıştır. Nitel veriler için de içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel bulguları, gerçekleştirilen öğretim uygulamaları sonrasında akademik başarı düzeylerinde eğitsel oyun (Deney Grubu-1), STEM (Deney Grubu-2) ve oyun destekli STEM (Deney Grubu-3) gruplarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farkın olduğu bulunmuştur. Üç deney grubu kendi arasında bakıldığında akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya koymuştur. STEM alanlarına yönelik eğitsel oyun, STEM ve oyun destekli STEM grupları arasında anlamlı bir farkın olmadığı ortaya çıkmıştır. Üç deney grubunun fen bilimlerine yönelik ilgi düzeylerinde ise eğitsel oyun grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca öğrenciler, yapılan oyun ve STEM etkinliklerinin akademik başarıya, STEM alanlarına ilgilerine ve fen bilimleri dersine karşı tutuma yönelik olumlu etkisinin olduğu yönünde görüşler belirtmişlerdir. Sonuçlar: Öğrencilerin akademik başarıları üzerine yapılan eğitsel oyun ve STEM etkinliklerinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Eğitsel oyun, STEM ve oyun destekli STEM grupları arasında akademik başarı ve STEM alanlarına ilgi düzeylerine etkisi olmadığı görülmesine rağmen öğrencilerin sözlü ifadelerinden çoğunlukla olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Fen bilimlerine yönelik tutum ölçeğinden elde edilen sonuç, oyun grubu lehine olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of applications using games, STEM and supported STEM in the 5th grade“Let's Learn About Force”unit of the science course on students' academic achievements, their level of interest in STEM fields and their attitudes towards science. Method: The research method employed a pretest-posttest comparison group quasi- experimental design. The study was deemed appropriate as it involved three experimental groups, allowing for comparison between them. Numerical data were collected first, followed by qualitative data obtained by gathering students' views on the application. The qualitative dimension of the research consists of semi-structured interviews with students in the experimental group to support the quantitative data. The study group consisted of a total of 90 students from three classes in the 5th grade at a secondary school in the Palandöken district of Erzurum province. The teaching of the 'Let's Learn About Forces' unit was carried out with three experimental groups over a 6-week application period, using games, STEM, and game- supported STEM. The research data were collected using an academic achievement test, a scale measuring interest in STEM fields, a scale measuring attitudes towards science, and semi-structured interview forms. The SPSS 20.00 package programme was used to analyse the quantitative data. Content analysis was also performed for the qualitative data. Findings: The quantitative findings of the study revealed that there was a statistically significant difference in academic achievement levels between the game (Experimental Group-1), STEM (Experimental Group-2) and game-supported STEM (Experimental Group- 3) groups following the teaching applications. When the three experimental groups were compared with each other, no significant difference was found in their academic achievement levels. No significant difference was found between the game, STEM, and game-supported STEM groups in terms of STEM fields. A significant difference in favour of the game group was found in the three experimental groups' levels of interest in science. Furthermore, students expressed views that the game and STEM activities had a positive effect on academic achievement, interest in STEM fields, and attitude towards science lessons. Conclusions: It has been concluded that educational games and STEM activities are effective in improving students' academic achievement. Although no effect was observed on academic achievement and interest levels in STEM subjects between the game, STEM, and game- supported STEM groups, students' verbal expressions mostly indicated positive views. The results obtained from the science attitude scale concluded that the game group was favoured.