Meslek liselerinde risk analizi ve değerlendirilmesi; Uşak örneği
Ri̇sk analysi̇s and assessment i̇n vocati̇onal and techni̇cal hi̇gh schools: The case of Uşak
- Tez No: 974517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Modern dünyanın sürekli değişen ve gelişen bir yapıda olması beraberinde teknolojinin ve ağır sanayinin büyümesi ve gelişmesi anlamına gelmektedir. Bu durumun sonuçlarının iyi değerlendirilmesi gerektiği alanların başında da hiç kuşkusuz iş sağlığı ve güvenliği alanı gelmektedir. Bu alan tabi ki çok karmaşık ve geniş bir alan olmakla birlikte her geçen yeni riskler ve tehlikeler oluşmaktadır. Bunların en önemlilerinden birisi olan elektrik kaynaklı riskler ve tehlikeler insan hayatında telafisi çok zor sorunlara yol açmaktadır. Meslek liseleri sanayi, hizmet, sağlık, tarım, ticaret gibi sektörlerin iş gücünün meslek hayatlarındaki ilk eğitimlerini aldıkları çok önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir. Bu doğrultuda meslek liseleri atölyelerindeki risklerin ve tehlikelerin özellikle de elektrik kaynaklı işlerdeki risk ve tehlikelerin en aza indirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The constantly changing and evolving nature of the modern world inevitably brings about the growth and advancement of technology and heavy industry. Among the fields in which the consequences of this situation must be carefully evaluated, occupational health and safety undoubtedly holds a primary position. This field is inherently complex and extensive, and with each passing day, new risks and hazards continue to emerge. Among these, electrical-related risks and hazards stand out as one of the most significant, often leading to irreversible consequences for human life. Vocational high schools are among the most important educational institutions where the workforce of sectors such as industry, services, healthcare, agriculture, and trade receive their initial professional training. In this context, the primary objective is to minimize the risks and hazards present in vocational high school workshops, particularly those associated with electrical-related tasks.