Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin değerlendirilmesi: Örnek bir risk analizi
Evaluation of occupational health and safety risks on vocational and technical Anatolian high schools: An example risk analysis
- Tez No: 877567
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanın fizyolojik ihtiyaçlarının temin edilmesi sonrasında en temel ihtiyacı güvenlik ihtiyacı olmaktadır. Anayasal bir hak olan güvenlik ihtiyacı iş ortamlarında iş sağlığı ve güvenliği kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde yıllık olarak 3 milyona yakın insanın iş kazaları sebebiyle hayatını kaybediyor olması ve iş kazası ve meslek hastalıklarının dünya ölçeğinde parasal maliyeti gayri safi yurtiçi hâsılanın %4'üne tekabül etmesi bu tür kazaların önlenmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ülkemizdeki eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin yaklaşık üçte birinin meslek okullarından mezun olup teknisyen veya ileri eğitimle tekniker unvanı ile ara eleman olarak istihdam edilmesi öngörülmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda iş kazalarına daha çok mesleki ve teknik okul mezunlarının maruz kaldığının saptanması sebebiyle iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında meslek okulları dikkatleri üzerine çekmektedir. Dördüncü hatta beşinci sanayi devriminin gereklerine uygun vasıfta iş sağlığı ve güvenliği kültürüne sahip iş gücünün yetiştirilmesinin mesleki ve teknik okullarda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının kalite, kapsam ve mahiyetine bağlı olacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
After meeting the physiological needs of humans, the most basic need is the need for security. The need for security, which is a constitutional right, appears as the concept of occupational health and safety in work environments. Today, nearly 3 million people die annually due to work accidents and the financial cost of work accidents and occupational diseases on a global scale corresponds to 4% of the gross domestic product, which shows how important it is to prevent such accidents. It is anticipated that approximately one-third of the students studying in educational institutions in our country will graduate from vocational schools and be employed as technicians or intermediate staff with the title of technician with advanced education. Vocational schools attract attention in occupational health and safety studies, as some studies have shown that vocational and technical school graduates are more exposed to work accidents. There is no doubt that training a workforce with an occupational health and safety culture that is qualified to meet the requirements of the fourth and even fifth industrial revolution will depend on the quality, scope and nature of occupational health and safety studies in vocational and technical schools.