Eğitim kurumlarında iç kontrol sisteminin uygulanabilirliğinin yönetici görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the applicability of the internal control system according to the views of managers in educational institutions
  1. Tez No: 323482
  2. Yazar: NECLA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHADDİN ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Nicel olarak desenlenen bu araştırmanın amacı; eğitim kurumlarında uygulanan iç kontrol sisteminin uygulanabilirliğinin değerlendirilebilmesi için yönetici görüşlerini belirlemektir. Araştırma, 2010-2011 öğretim yılında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilçe milli eğitim müdürlüklerinde, halk eğitim merkezlerinde, genel liselerde ve ilköğretim okullarında görev yapan yöneticileri kapsamaktadır. Araştırmada, örneklem aşamalı olarak belirlenmiştir. Birinci aşamada Ankara ilindeki mevcut 4493 yöneticiyi kapsayan evren, ikinci aşamada her Ankara ilinde her ilçe bir küme kabul edilerek kümeleme örneklem yöntemi benimsenmiştir. Örneklem, kümeleme örneklem yönteminde listelenen ilçelerden tesadüfü olarak seçilen ilçelerde mevcut 1474 yöneticiyi kapsamaktadır. Üçüncü aşamada ise kümeleme örneklem metoduyla belirlenen örneklemde ulaşımda yaşanan sorunlardan dolayı ulaşılabilir örneklem ek olarak kullanılmıştır. Ulaşılabilir örneklemde 750 yöneticiye ulaşılmış fakat 431 yöneticiden geri dönüş alınmıştır. Araştırma verileri, doğrudan uygulama yoluyla toplanmıştır. Katılımcılara iç kontrol standartları anket formunda yer alan 5 ölçek ve 63 sorudan oluşan bir ölçme aracı uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucu, yönetici görüşlerinden yaş, mesleki kıdem ve yönetim kıdemi değişkenleri arttıkça kontrol faaliyetleri standartlarını önemseyip uyguladıkları belirlenmiştir. İlköğretim okullarında, meslek liselerinde ve Anadolu liselerinde görev yapan yöneticilerin görüşlerinden kontrol ortamı standartlarını, risk değerlendirme standartlarını, bilgi ve iletişim standartlarını önemseyip uyguladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was determined the views of managers designed as a quantitative assess the applicability of the internal control system implemented in educational institutions. The research include in 2010-2011 academic year, a district of Ankara Provincial Directorate of National Education directorate of national education, adult education centers, managers working in general high schools and elementary schools. In research as the sampling step was determined. In the first stage, the current 4493 manager of Ankara province covering the universe , the second stage, each district in Ankara adopted a cluster sampling method was adopted and clustering. Sampling included cluster sampling method randomly selected districts, the districts listed in the current 1474 manager. In the third stage cluster sampling method in addition to the sample used in the sample can be reached due to problems in transportation. In the sample of accessible reached 750 administrator but 431 administrator returned. The research data were collected through direct application. Questionnaire to participants in the internal control standards, an instrument consisting of 63 questions and 5 scale was applied. Analysis of the data obtained as a result, the administrator views age, seniority, and heed the standards of management control activities with increasing seniority variables were applied. The views of managers who work in primary schools, vocational colleges and Anatolian high standards of control environment, risk assessment standards, information and communication standards were applied heed.