Mobil haber sitesinde kullanıcı deneyimi tasarımı ve dijital medya okuryazarlığı ilişkisi: 65 yaş üstü bireyler örneği
User experience design on mobile news sites and the relationship with digital media literacy: The case of individuals aged 65 and over
  1. Tez No: 974532
  2. Yazar: GAMZE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca insanın en temel gereksinimlerinden biri haberleşme olmuştur. Geliştirilen her yeni icatla birlikte iletişimin gerçekleştiği ortam ve bilginin niteliğinde bir takım dönüşüm ve değişimler olmuştur. İnternet ve yazılım teknolojilerindeki gelişmeler medya alanında ve buna bağlı olan yerleşik pratikler açısından birçok değişimi beraberinde getirmiştir. Yeni medya kavramsallaştırması etrafında şekillenen yeni yapının dijital dile dayalı, multimedya biçimselliğe sahip nitelikler kazandığı ve bireylerin sistemle etkileşime girerek birer kullanıcı konumuna geldiği görülmektedir. Gelişen web teknolojileriyle birlikte bilgiye ulaşma, zaman ve mekândan bağımsız hale gelmiş, kullanıcıların sistemle ve diğer kullanıcılarla olan etkileşimi her yeni gelişmeyle farklı bir biçim almıştır. Bireylere istedikleri zaman ve istedikleri yerde internete erişme olanağı sunan mobil cihazların gelişimi ise bu anlamda ayrıca önem taşımaktadır. Mobil cihazların gelişimiyle dijital ortama taşınan haberler, kullanılabilir ve etkileşime açık bir nitelik kazanmıştır. Yaşlanmaya bağlı olarak dijital okuryazarlığın gerektirdiği becerileri sağlamada güçlük çeken yaşlı kullanıcılar, etkileşimli yeni medya ortamında önemli bir kullanıcı grubunu oluşturmaktadır. Haberlerin erişildiği bu yeni ortam ve araç üzerinde etkileşimde bulunan kullanıcıların isteklerini karşılayabilmeleri için sistem ve kullanıcının birbiriyle rahat bir biçimde etkileşebildiği uyumlu bir yapıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların sistemle olan etkileşimlerini kullanılabilir kılan kullanıcı deneyimi tasarımının bahsedilen 65 yaş üstü kullanıcı grubunun kısıtlıklarına ne ölçüde yanıt verdiğini incelemek önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda Trabzon'da en çok ziyaret edilen Haber61.net mobil haber sitesinin 65 yaş üstü kullanıcıların sistemle etkileşimlerindeki toplam kullanıcı deneyiminin nasıl konumlandığı ve tespit edilen kullanıcı deneyiminin dijital medya okuryazarlığını nasıl şekillendirdiği sorularına yanıt aranmıştır. Mobil haber sitesinin kullanılabilirliğinin ve kullanıcı deneyimi tasarımının dijital okuryazarlıkla ilişkisinin nitel araştırma yöntemleriyle analiz edildiği bu çalışmada, sesli düşünme protokolü kullanılarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, one of the most basic needs of human beings has been communication. With each new invention, there have been a number of transformations and changes in the environment in which communication takes place and in the quality of information. Developments in internet and software technologies have brought about many changes in the field of media and related established practices. It is seen that the new structure shaped around the new media conceptualization has gained qualities based on digital language, multimedia formalism and individuals have become users by interacting with the system. With the developing web technologies, access to information has become independent of time and space, and the interaction of users with the system and other users has taken a different form with each new development. The development of mobile devices that allow individuals to access the Internet anytime and anywhere is of particular importance in this sense. With the development of mobile devices, news carried to the digital environment has gained a usable and interactive quality. Older users, who have difficulty in providing the skills required by digital literacy due to aging, constitute an important user group in the interactive new media environment. In order to meet the demands of users interacting on this new environment and tool where news is accessed, a harmonious structure is needed in which the system and the user can interact with each other comfortably. For this reason, it becomes important to examine to what extent the user experience design that makes users' interactions with the system usable responds to the limitations of the 65+ user group. In this context, we sought answers to the questions of how the total user experience of the most visited Haber61.net mobile news site in Trabzon is positioned in the interactions of users over the age of 65 with the system and how the identified user experience shapes digital media literacy. In this study, in which the usability of the mobile news site and the relationship between user experience design and digital literacy were analyzed with qualitative research methods, semi-structured in-depth interviews were conducted using the think-aloud technique.