Genç bireylerde temel beden farkındalık terapisi ve aerobik egzersiz yaklaşımlarının telomer uzunluğuna etkisi
The effect of basic body awareness therapy and aerobic exercise approaches on telomere length in young adults
- Tez No: 974547
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Genetics, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, stres düzeyi yüksek genç bireylerde Temel Beden Farkındalık Terapisi (TBFT) ve aerobik egzersiz uygulamalarının telomer uzunluğu, algılanan stres, psikolojik değişkenler ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Telomerler, hücresel yaşlanmanın önemli biyolojik belirteçlerindendir ve özellikle kronik stres, oksidatif süreçleri tetikleyerek telomer kısalmasına yol açabilmektedir. Fiziksel aktivite ve zihin-beden temelli yaklaşımlar, stresin azaltılmasında ve telomer uzunluğunun korunmasında potansiyel müdahale yöntemleri olarak değerlendirilmektedir. Araştırma, randomize kontrollü deneysel tasarım ile yürütülmüş olup, 18–30 yaş aralığında, Algılanan Stres Ölçeği'nden 27 ve üzeri puan alan 49 gönüllü katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: TBFT grubu (n=18), aerobik egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=16). Müdahaleler 12 hafta boyunca uygulanmış, TBFT seansları beden farkındalığı, postüral kontrol, gevşeme ve grup geri bildirim oturumlarını; aerobik egzersiz ise ACSM önerileri doğrultusunda orta şiddette treadmill antrenmanlarını içermiştir. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. Değerlendirmeler, uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez yapılmıştır. Ölçümlerde telomer uzunluğu (qPCR yöntemiyle), algılanan stres, anksiyete, depresyon, beden farkındalığı, uyku kalitesi, ruminasyon ve yaşam kalitesi ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde parametrik yöntemler (ANOVA, MANOVA) uygulanmıştır. Bulgular, tüm gruplarda stres düzeylerinde anlamlı azalma olduğunu; ancak aerobik egzersiz grubunda telomer uzunluğunda anlamlı artış saptandığını göstermiştir (p<0,05). TBFT, beden farkındalığı, anksiyete ve uyku kalitesi gibi psikososyal parametrelerde iyileşme sağlarken, aerobik egzersiz telomer biyolojisi açısından daha güçlü etki göstermiştir (p<0.05). Kontrol grubunda ise anlamlı biyolojik değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç olarak, araştırma aerobik egzersizin telomer uzunluğunu artırmada, TBFT'nin ise psikolojik iyilik hali ve farkındalık düzeyini geliştirmede etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, genç bireylerde stres yönetimi ve sağlıklı yaşlanma için farklı egzersiz yaklaşımlarının tamamlayıcı biçimde kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca çalışma, TBFT'nin telomer biyolojisi üzerindeki etkilerini inceleyen ilk araştırmalardan biri olması nedeniyle literatüre özgün katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Basic Body Awareness Therapy (BBAT) and aerobic exercise interventions on telomere length, perceived stress, psychological variables, and quality of life in young adults with high stress levels. Telomeres are critical biological markers of cellular aging, and chronic stress may accelerate telomere shortening by triggering oxidative processes. Physical activity and mind-body approaches are considered potential interventions for reducing stress and preserving telomere length. The research was conducted using a randomized controlled experimental design. A total of 49 volunteers aged 18–30 years who scored 27 or above on the Perceived Stress Scale were included. Participants were randomly assigned to three groups: the BBAT group (n=18), the aerobic exercise group (n=15), and the control group (n=16). Interventions lasted for 12 weeks. BBAT sessions consisted of body awareness, postural control, relaxation, and group feedback practices, whereas the aerobic exercise group followed moderate-intensity treadmill training in accordance with ACSM guidelines. The control group did not receive any exercise intervention. Assessments were conducted at baseline and after the intervention. Measurements included telomere length (via qPCR), perceived stress, anxiety, depression, body awareness, sleep quality, rumination, and quality of life scales. Parametric methods (ANOVA, MANOVA) were employed for statistical analyses. Findings revealed a significant reduction in stress levels across all groups; however, a significant increase in telomere length was observed only in the aerobic exercise group (p<0.05). BBAT improved psychosocial parameters such as body awareness, anxiety, and sleep quality, while aerobic exercise demonstrated a stronger effect on telomere biology (p<0.05). No significant biological changes were observed in the control group. In conclusion, the study suggests that aerobic exercise may be effective in increasing telomere length, while BBAT contributes to enhancing psychological well-being and body awareness. These findings indicate that different exercise approaches may be complementarily used for stress management and healthy aging in young adults. Furthermore, this study provides a novel contribution to the literature as one of the first to investigate the impact of BBAT on telomere biology.