Investigation of drug resistance dynamics in cetuximab-resistant nci-h508 and oxaliplatin-resistant sw480 colorectal cancer cell lines under continuous and intermittent drug treatment using cellular dna barcoding technology
Sürekli ve aralıklı ilaç tedavisi altında cetuksimab-dirençli ncı-h508 ve oksaliplatin-dirençli sw480 kolorektal kanser hücre hatlarında ilaç direnci dinamiklerinin hücresel dna barkodlama teknolojisi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 974562
  2. Yazar: ÖYKÜ YAĞMUR BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Kolorektal kanser tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmasına rağmen, ilaç direncinin ortaya çıkması, etkili tedavi sonuçlarının önünde hâlâ büyük bir engel teşkil etmektedir. Anti-kanser ilaç tedavileri, tümör hücre popülasyonları üzerinde seçici baskı yaratarak dirençli klonların hayatta kalmasına ve çoğalmasına olanak tanır. Önceki çalışmalar, farklı ilaç tedavi rejimlerinin, ilaç direnci sürecini şekillendiren farklı evrimsel baskılar uygulayabileceğini göstermiştir. Bu tez, kolorektal kanser hücre hatlarında aralıklı veya sürekli tedavi rejimleri altında edinilmiş tedavi direncinin dinamiklerini araştırmayı amaçlamıştır. Direnç süreci boyunca klonal dinamikleri ortaya koymak için Hücresel DNA Barkodlama teknolojisi kullanılmıştır. Oxaliplatin-dirençli barkodlanmış SW480 ve cetuximab-dirençli barkodlanmış NCI-H508 hücre popülasyonları, her iki tedavi rejiminde de ilaç direnci modelleri olarak oluşturulmuştur. NCI-H508 ve SW480 dirençli popülasyonlarının her iki tedavi grubundaki klonal davranışı, barkod analizi ile birlikte amplikon dizileme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş; barkodlar büyüme dinamiklerine göre“Sensitive”,“Pre-existing”veya“De Novo”olarak sınıflandırılmıştır. Bunu takiben, ilaç-dirençli SW480 ve NCI-H508 popülasyonlarının potansiyel terapötik zafiyetlerini belirlemek amacıyla, yaygın olarak kullanılan kolorektal kanser tedavilerinden oluşan 50 bileşenli bir ilaç kütüphanesi kullanılarak ikincil ilaç taramaları gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, bu çalışma, tedavi rejimine dayalı ilaç direnci klonal dinamiklerini incelemeyi ve potansiyel terapötik fırsatları belirlemeyi, nihai olarak ise daha etkili tedavi stratejilerine rehberlik etmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Despite significant advancements in colorectal cancer treatment, the emergence of drug resistance remains a significant challenge to effective therapeutic outcomes. Anti-cancer drug treatments exert selective pressure on tumor cell populations, enabling the survival and expansion of resistant clones. Previous studies have shown that different drug treatment regimens can impose distinct evolutionary pressures, shaping the drug resistance process. This thesis aimed to investigate the dynamics of acquired therapy resistance in colorectal cancer cell lines under either intermittent or continuous treatment regimens. Cellular DNA Barcoding technology was employed to uncover the clonal dynamics throughout the resistance process. Oxaliplatin-resistant barcoded SW480 and cetuximab-resistant barcoded NCI-H508 cell populations were established under both treatment regimens as models of drug resistance. Clonal behavior in both treatment groups of the NCI-H508 and SW480 resistant populations was assessed using amplicon sequencing followed by barcode analysis, with barcodes classified as“Sensitive”,“Pre-existing”, or“De Novo”based on their growth dynamics. Subsequently, secondary drug screenings were conducted using a 50-compound drug library consisting of commonly used colorectal cancer therapeutics to identify potential therapeutic vulnerabilities of the drug-resistant SW480 and NCI-H508 populations. Overall, this study aimed to explore treatment regimen–based clonal dynamics of drug resistance and to identify potential therapeutic opportunities, with the ultimate goal of guiding more effective treatment strategies.