Yemen gençliğinin gat kullanımına yönelik tutumları -tanı ve bulgular-
Attitudes of yemeni youth toward qat chewing –it's diagnostic and modification-
  1. Tez No: 974563
  2. Yazar: NAJAT KHALİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUH ALİ EL-CİSMANİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sana'a Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumun tüm kesimlerinde ve özellikle gençler arasında gat kullanımında çarpıcı bir şekilde artan tüketim; buna bağlı olarak sağlık, ekonomi, çevre, tarım veya toplum alanlarında ortaya çıkan çok sayıda problemin buna eşlik etmesi; gat kullanma olgusundaki artışı durdurmaya yönelik taleplerin son dönemlerde -özellikle de yirminci yüzyılın son otuz yılında- yükselmesi; bu çok katmanlı olguya yönelik bilimsel ve uygulamalı çözümler geliştirmeyi gerekli kılmıştır. Bilimsel ve metodolojik çalışmalar ve araştırmalar, problemi açık bir şekilde görmenin ve doğru çözümleri sunmanın en isabetli yolu kabul edilmektedir. Bu araştırma, araştırmacı tarafından, toplumun önemli bir kesimi olan gençliğin durumunu ortaya koymak için gerçekleştirilen bilimsel bir girişimdir. Nitekim bazı araştırmacılar gençler arasında gat kullanımının artmasının sorunu daha da çetrefil hale getirdiği görüşündedir. Sorunu bütün yönleriyle ortaya koyabilmek ve bunlara bilimsel çözümler geliştirmenin yolunu bulmak için, bu gençlerin gata nasıl baktıklarını bilmek gerekmektedir. Gençlerin gata karşı tutumları nelerdir? Gençlerin gata karşı olumlu tutumlarını, onları gat çiğnemekten uzaklaştırabilecek olumsuz eğilimlere dönüştürmenin yolu nedir? Bu araştırmanın problemi aşağıdaki önemli noktalarla sınırlanmıştır: Birincisi: Yemen gençliğinin, gat kullanma olgusuna karşı tutumlarının doğası nedir? İkincisi: Yemenli gençlerin gata karşı tutumları farklılaşmakta mıdır? Üçüncüsü: Yemen gençliğinin tutumları aşağıdaki değişkenlere göre farklılık arz etmekte midir? 1- Cinsiyet (erkek / kadın), 2- Yaş, 3- Eğitim düzeyi, 4- Medeni durum (evli / bekâr), 5- Gat kullanımı (gat kullanan / gat kullanmayan). Dördüncüsü: Gençliğin gata yönelik pozitif tutumları, eğilimleri değiştirmek için hazırlanan bir program sayesinde değiştirilebilir mi? Bu araştırmanın -araştırmacı açısından- önemi; bu başlığı taşıyan ilk bilimsel ilgi ve araştırma olması, bir taraftan Yemen gençliğinin gat kullanımına yönelmesinin gerçek sebeplerini inceleyen önemli ve zorunlu bir adım olması yanında öbür taraftan gat kullanımı olgusunu azaltmayı ve yaygınlaşmasını önlemeyi amaçlamasıdır. Zira gat kullanımı sorununu çözmeye yönelik herhangi bir girişim, gençlerin neden gat kullandıkları gerçek sebepleriyle bilinmediği ve gençlerin benimseyebileceği bir iyileştirme yöntemi bulunmadığı sürece başarısız kalacaktır. Ayrıca tüm toplumlarda gençler toplumun en önemli kesimi olarak kabul edilmektedir. Çünkü başlıca üretken kesim gençlik kesimidir. Zira toplumdaki herhangi bir değişim ve ilerleme onlar sayesinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
During the last three decennials of 20th-century increase Qat consumption increased among all the classes and layers of Yemeni society, especially the youth, and with this increasing lots of problems that deal with health, economy, environment, agriculture, and society had arisen. Lately many voices claimed the nessacity of fighting against this increasing of Qat chewing and its linked problems and attempt to find practical and scientific solutions for this phenomenon. Research scientific and methodic studies are considered to be the best way to find solutions. This research is another scientific attempt by means of which the researcher highlights an important level of society which is youth. Viewing the problem from the scientific perspective, we have to know how this group looks at Qat and what are their attitudes and then try to modify their positive attitudes into negative attitudes, which leads them to quit Qat. The current research problem is appointed as follows: 1. What is the attitude nature of Yemeni youth? 2. Is there any difference between attitudes toward Qat among Yemeni youth? 3. Are there any differences in attitudes because of differences in the following variables: 1 -Gender (male/female).2-Age. 3-Education level. 4-Marital Status (married/single). 5-Chewing qat (Chew/none chew) 4. Is it possible for the positive attitudes towards Qat to be modified by applying a program of Modifying attitudes? The Purpose This research aims to discover the reality and facts of youth attitudes toward Qat chewing by structuring a scale to measure these attitudes. And discover at the same time the attitudes of studied youth toward this phenomenon. Then prepare a program to modify these attitudes, in case it is found that the majority of those attitudes support the phenomenon and as a result find the activeness of the program.