Ursula K. Le Guin'in“Dünyanın kıyısında dans”ile adalet Ağaoğulu'nun“Damla damla günler”eserlerinin karşılaştırılması
A comparison of Ursula K. Le Guin's“Dancing at the edge of the world”and Adalet Ağaoğlu's“Damla damla günler”
  1. Tez No: 974603
  2. Yazar: GÜLŞAH KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türk edebiyatının önde gelen romancılarından, oyun yazarlarından ve denemecilerinden Adalet Ağaoğlu (1929-2020) eserlerinde toplumsal değişimleri, bireysel bunalımları ve toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri gibi konuları sıklıkla işlemiştir. Amerikan edebiyatında bilim kurgu ve fantezi türünün ustalarından Ursula K. Le Guin (1929- 2018) de eserlerinde toplumsal cinsiyet, siyaset, eşitsizlik gibi konuları kaleme almıştır. Adalet Ağaoğlu'nun Damla Damla Günler I adlı güncesi yazarın iç dünyasına ve toplumsal gözlemlerine odaklıyken, Ursula K. Le Guin'in Dünyanın Kıyısında Dans adlı deneme\eleştiri türündeki kitabı yazarın edebiyat ve toplumsal düşüncelerini içerir. Bu çalışmanın amacı, farklı coğrafyalarda ve farklı edebî geleneklerde üretilmiş olmalarına rağmen, bu iki eserin ortak ve ayrılan temalarını, görüş ve düşüncelerini karşılaştırmalı edebiyat bilimi ışığında ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Adalet Ağaoğlu (1929-2020), one of the leading novelists, playwrights and essayists of Turkish literature, frequently dealt with social changes, individual depressions and gender inequalities in her works. Ursula K. Le Guin (1929-2018), one of the masters of the science fiction and fantasy genre in American literature, also wrote about gender, politics and inequality in her works. While Adalet Ağaoğlu's diary Damla Damla Günler I focuses on the author's inner world and social observations, Ursula K. Le Guin's essay/criticism book Dancing at the Edge of the World contains the author's literary and social thoughts. The aim of this study is to reveal the common themes, views and ideas of these two works, despite being produced in different geographies and literary traditions, in the light of comparative literature.